Ekologia i ochrona środowiska - materiały na zaliczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekologia i ochrona środowiska - materiały na zaliczenie - strona 1 Ekologia i ochrona środowiska - materiały na zaliczenie - strona 2 Ekologia i ochrona środowiska - materiały na zaliczenie - strona 3

Fragment notatki:


WYKŁAD 15.10 Zjawisko globalne spowodowane emisją związków do atmosfery w procesie spalania paliw w transporcie samochodowym Efekt cieplarniany - odkryte w 1827 r, przez Jean Baptista Fourier'a. Pewne gazy w atmosferze powodują przepuszczanie promieniowania ku powierzchni Ziemi, ale tworzą one także barierę dla uciekającego ciepła, w formie dłuższych fal promieniowania, z powierzchni Ziemi do przestrzeni kosmicznej (CO2, CH4, NO2, CH7, freony) - zjawisko pozytywne! Smog londyński (mgła przemysłowa) - zaobserwowano w pierwszej połowie XX wie m.in. w Londynie w grudniu 1952 r. Powstaje w wilgotnym powietrzu, silne zanieczyszczonym głównie przez SO2 i CO2, oraz pyłem węglowym. W połączeniu z mgłą prowadzą do powstania drobnych kropelek H2SO4, zawieszonego w powietrzu. Prowadzi do niszczenia budynków, roślin, wywołuje duszności i komplikuje pracę układu krażenia. Smog fotochemiczny, Los Angeles, kalifornijski - w wyniku reakcji fotochem. NOx, CHx, CO i CO2, tworzą się subst. Toksyczne, jak azotan nadtlenku acetylu (PAN), aldehydy, O3, CO i ArH. Tworzy się głównie na terenach zurbanizowanych w postaci ciemno - brązowej chmury, Może wsyt. Od lipca do października przy temp. Od 24 do 35 C, przy wietrze o prędkości poniżej 2 m/s Skutki: Ograniczenie widoczności 0,8 - 1,6 km Smog powduje wzrost zachorowalności Kwaśnie deszcze - wynik reakcji gazowych zanieczyszczeń powietrza i produktów ich przemian, zachodzących w głównych warstwach atmosfery z wodą. Największy udział mają SO2, NOx, CO2, które w kontakcie z wodą tworzą silne kwasy H2SO4, HNO3. Wspólnie z parami kwasu solnego opadają w postaci kwaśnych deszczy. Zakwaszenie gleby i wód Bezpośrednie uszkodzenie powierzchni roślin Uszkodzenie elementów konstrukcji stalowych Uszkodzenie piaskowców, wapieni, papieru, skóry, tekstyliów Pojęcia związane ze środowiskiem: Środowisko społeczne - wyznacza warunki zycia i wpływa na zachowanie człowieka (instytucje, hierarchie wartości, stosunki ekonom - polit. ) Środowisko geograficzne - otoczenie fizyczne i biologiczne w którym żyje społeczeństwo Środowisko przyrodnicze - ogół przyrody ożywionej i nieożywionej stworzonej przez przyrodę bez ingerencji człowieka Środowisko antropogeniczne - przekształcone przez człowieka w którym dalej żądzą prawa przyrody Środowisko sztuczne - całkowity wytwór ludzkiej działalności Ochrona środowiska - czyli co? Wszelkie działania prowadzące do zachowania, właściwego wykorzystania, odnowy zasobów i składników abiotycznych oraz biotycznych w środowisku naturalnym Czynniki abiotyczne - czynniki fizykochemiczne (temperatura, światło, ciśnienie atmosferyczne)

(…)

… mają pierścienie beznzenowe mostkami tlenowymi. Do jedynych źródeł dioksyn należą spaliny samochodowe. Najbardziej toksyczną wśród wszystkich dioksyn jest 2,3,7,8 TCDD. Dioksyny wykazują różnorodne działanie toksykologiczne: Embriotoksyczne
Immunotoksyczne
Histopatologiczne
Neurotoksyczne
Rakotwórcze Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA - Od dawna wiadomo, że są one rakotwórcze. Są tak małe, że nie są wychwytywane przez włoski w komórkach płucnych. Drogi oddechowe dzieci są na nie szczególnie narażone. C20H12 (benzopiren) Substancja toksyczna, rakotwórcza, mutagenna, działająca na rozrodczość i niebezpieczna dla środowiska. Może powodować dziedziczne wady genetyczne i upośledzać płodność, działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Trwałe Zanieczyszczenia organiczne (TZO - z wng. POPs) : związki…
… oczyszczalni ścieków;
Wstępnie w osadniku
Równoczesne - z biol. Oczyszczaniem
Wtórne - po biol. Oczyszczaniu Metody biol wykorzystujące mikroorganizmy służą usunięciu ze ściekow: Subst organicznych
Subst biogennych (związków azotu i fosforu) PROCESY OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW METODAMI BIOLOGICZNYMI: Rozkład subst organicznych do CO2, H2o, NH3 (metodą osadu czynnego) Nitryfikacja, czyli utlenienie NH3 za pomocą pewnej bakteriiNitrosomonas do azotynów Denitryfikacja przemiana azotanów do postaci ….. ? Oczyszczanie ścieków za pomocą metody osadu czynnego: Proces oczyszczania metodą osadu czynnego prowadzony jest w komorach napowietrzanych zapewniających równomierne unoszenie klaczków (osad czynny to zawieszone kolonie mikroorganizmów zgrupowane w tzw. Klaczki) w masie przepływającego ścieku i dprowadzenie…
… rodzaju salmonella, baktereie coli typu fekalnego, jaja pasożytów jelitowych ludzi i zwierzat,
Metale ciężkie (ołów, kadm, chrom, rtęć)
Toksyczne związki organiczne (polichlorowane bifenyle, halogenowane związki organiczne
Dioksyny i furany
Wielopierścieniowe związki aromatyczne
Związki powierzchniowo czynne i produkty ich degradacji
Parametry technologiczne osadów
Zdolność do fermentacji - cecha…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz