Ekokwestia w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekokwestia w Polsce - strona 1 Ekokwestia w Polsce - strona 2

Fragment notatki:

EKOKWESTIA W POLSCE Wrażliwość ekologiczna - wartość nieskażonego środowiska w hierarchii wartości człowieka. Mity dotyczące ochrony środowiska. 1 techniczny -co technika zniszczyła, to jest w stanie naprawić, 2 ekonomiczny - mówiący, że jak państwo będzie już bogate, to zacznie chronić.
Sposoby wpływania władz na przedsiębiorstwa mające na celu ochronę i rekultywację środowiska mogą mieć postać:
prewencyjnych - odnośnie np. przyjmowania technologii;
redukujących;
restrykcyjnych - jako odtworzenie przyrody;
kompensacyjnych - tak obecnie popularne opłaty za korzystanie ze środowiska;
represyjne - kary.
Najskuteczniejsze są pierwsze, gdyż zapobiegają w ogóle powstawaniu zagrożenia, najmniej skuteczne są kary, gdyż z reguły są zbyt niskie i często bardziej się opłaca je płacić niż zmieniać technologię. Z kar opłaca się rekultywację zniszczonych w przeszłości obszarów. Ekokwestia w Polsce. Po 1945 roku władze upatrywały szybki rozwój kraju jedynie w oparciu o ciężki przemysł, a ten, wskutek zbyt małych środków finansowych względem oczekiwań oraz braku dostępu do nowoczesnych technologii zagranicznych, był przestarzały, energochłonny i wyjątkowo „brudny”. Rozwój przemysłu wymagał stale zwiększających się dostaw energii, która pozyskiwana była z najbardziej szkodliwych surowców: węgla kamiennego i brunatnego, gdyż ich było najwięcej i były najtańsze. To powielało i wzmacniało postępującą degradację środowiska. Dzięki zmianom ustrojowym po 1989 roku zwiększył się dostęp do nowoczesnych technologii oraz spadła produkcja w tzw. przemyśle ciężkim (gdyż spadł eksport do ZSRR)
Od 1990 r. do 2006r nastąpiła znaczna poprawa stanu środowiska w niemal każdej dziedzinie: Zmiany w użytkowaniu powierzchni kraju: Powierzchnia gruntów leśnych i zakrzewionych wzrosła o 12%; powierzchnia gruntów zdewastowanych i zdegradowanych wymagających rekultywacji spadła o 25%. Zużycie wody: Po roku 1990 spadł ogólny pobór wody o ok. 30%; zwiększyła się liczba miast wyposażonych w sieć wodociągową i kanalizacyjną. Za siecią wodociągową „idzie” sieć kanalizacyjna, tzn. już tylko jedno miasto posiada wodociągi, a nie posiada kanalizacji. Niestety ta pozytywna sytuacja ma miejsce w miastach, a na wsi nadal często doprowadzona jest tylko sieć wodociągowa (przykładem są Dobczyce, w których nie ma kanalizacji, a znajduje się tam zbiornik wody dla Krakowa). Bardzo poprawiła się sytuacja w oczyszczaniu ścieków, miast bez oczyszczalni było na początku badanego okresu 363, a na koniec 21; ponadto zmieniła się struktura oczyszczalni: niemal zniknęły mechaniczne na rzecz wydajniejszych i skuteczniejszych biologicznych.

(…)

… było na początku badanego okresu 363, a na koniec 21; ponadto zmieniła się struktura oczyszczalni: niemal zniknęły mechaniczne na rzecz wydajniejszych i skuteczniejszych biologicznych. Zanieczyszczenie powietrza:
Całkowita emisja dwutlenku siarki spadła trzykrotnie od 1990 roku, pyłów niemal o 80% co jest szczególnie ważne dla zdrowia ludzi. Ta znaczna poprawa w stopniu zanieczyszczania powietrza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz