ekofizjologia roślin - pytania i odpowiedzi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ekofizjologia roślin - pytania i odpowiedzi - strona 1 ekofizjologia roślin - pytania i odpowiedzi - strona 2 ekofizjologia roślin - pytania i odpowiedzi - strona 3

Fragment notatki:

Co to jest ekofizjologia roślin?
EKOFIZJOLOGIA ROŚLIN - dział ekologii stawiający sobie za zadanie badanie reakcji roślin na czynniki środowiskowe i ich zmiany. Nauka o funkcjonalnych powiązaniach pomiędzy organizmami oraz między nimi a środowiskiem.
5 abiotycznych i 5 biotycznych czynników stresowych.
Abiotyczne:
promieniowanie (niedobór, nadmiar UV)
temperatura (wysoka, chłód, mróz)
woda (suche powietrze, susza glebowa, zatopienie)
gazy ( niedobór tlenu, gazy wulkaniczne)
mechaniczne ( wiatr, pokrywa śnieżna, pokrywa lodowa)
minerały (niedobór, nadmiar, zasolenie, metale ciężkie, zakwaszenie, zachwianie równowagi, alkalizacja)
Biotyczne:
rośliny (zagęszczenie, allelopatia, rośliny pasożytnicze)
mikroorganizmy ( wirusy, bakterie, grzyby)
zwierzęta (zgryzanie, deptanie, żerowanie, pasożytnictwo)
antropogeniczne (zanieczyszczenia przemysłowe, pestycydy, ubicie gleby, pożary, promieniowanie jonizujące, pola elektromagnetyczne)
Aklimatyzacja - polega na niedziedziczalnej modyfikacji struktury i funkcji osobnika podczas rozwoju osobniczego, w odpowiedzi na czynnik stresowy działający w natężeniu subtelnym. Pozwala na zminimalizowanie uszkodzeń i lepsze dopasowanie osobnika do aktualnie panujących warunków środowiskowych.
Allelopatia - hamowanie wzrostu sąsiadujących ze sobą roślin jednego gatunku przez drugi w wyniku wydzielania do środowiska substancji chemicznych, np. podczas rozkładu opadłych liści. Zjawisko to obserwuje się zarówno w ekosystemach naturalnych jak i zagospodarowanych.
Allelopatyki - związki chemiczne wydzielane przez rośliny do atmosfery, wody, gleby, które zmieniają właściwości środowiska. Są to m. in. Koliny, marazminy, antybiotyki, fitoncydy.
Gutacja - aktywne wydzielanie wody przez roślinę poprzez szparki wodne (hydatody) znajdujące się przeważnie na brzegach liści w miejscach zakończenia nerwacji wiązek przewodzących. Gutacja jest wynikiem parcia korzeniowego i występuje przy dużej wilgotności powietrza, np. rano po ciepłej i wilgotnej nocy, na liściach m.in. nasturcji, przywrotników, tropikalnych roślin z rodziny obrazkowatych, a także w grzybniach niektórych grzybów. Gutacja związana jest też ściśle z tzw. płaczem wiosennym u roślin naczyniowych, szczególnie w okresie wiosennym w miejscu uszkodzenia lub nacięcia pędu wydziela się obficie ciecz zawierająca często znaczne ilości substancji organicznych (cukry, białka, itp.). Zjawisko to wykorzystuje się praktycznie do otrzymywania cukru, wina palmowego i innych napojów z soku m.in. brzozy, klonu lub palm.
Transpiracja - czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin. Rośliny transpirują przez

(…)

…, wina palmowego i innych napojów z soku m.in. brzozy, klonu lub palm.
Transpiracja - czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin. Rośliny transpirują przez aparaty szparkowe (transpiracja szparkowa), przez skórkę (transpiracja kutykularna) i przez przetchlinki (transpiracja przetchlinkowa). Transpiracja szparkowa stanowi około 75-90% transpiracji ogólnej, natomiast kutikularna nie przekracza…
…, na terenach pustynnych i półpustynnych. W innych strefach klimatycznych występuje na terenach nadmorskich lub obszarach solnisk śródlądowych. Halofity, słonorośla, solniskowa roślinność, rośliny żyjące na glebach zasolonych: na wybrzeżach mórz, w bezodpływowych dolinach rzek zasilanych wodami bogatymi w substancje alkaliczne (np. chlorki: chlorek potasu, węglany i siarczany), na obszarach solniskowych (słone…
…), np. mannica odstająca, pięciornik gęsi oraz gatunki łobody i komosy. W Polsce najbogatsza flora halofitów występuje na terenach nadmorskich, na Kujawach oraz w okolicach Buska, Ciechocinka i Inowrocławia.
Glikofity - rośliny wrażliwe na stosunkowo małe stężenia NaCl (przekraczające 20 mM).
Stres oksydacyjny - zachwianie równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (PFT) a ich usuwaniem…
….
zgorzele - nekrozy prowadzące do zamierania całych organów. Obumieranie kiełków przed wydostaniem się nad powierzchnię gleby - to zgorzel przedwschodowa. Nekroza korzeni i części podliścieniowej oraz nekroza liści - organów nadziemnych - to zgorzel powschodowa (Fusarium, Aphanomyces, Pythium).
Halofity - słonorośla, rośliny solniskowe, słonolubne - rośliny przystosowane do życia na silnie zasolonym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz