Egzekucja z rachunków bankowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Egzekucja z rachunków bankowych - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

EGZEKUCJA Z RACHUNKÓW BANKOWYCH.
Egzekucja ta skierowana jest do wierzytelności którą dłużnik jako posiadacz rachunku (konta bankowego) ma wobec banku, a której przedmiotem jest wypłata pieniędzy znajdujących się na rachunku. Zarówno w przypadku rachunku zwykłego jak i rachunku stanowiącego wkład oszczędnościowy egzekucja należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika, tj. do komornika miejsca zamieszkania, pobytu albo siedziby dłużnika. Do egzekucji komornik przystępuje przez zajęcie wierzytelności dłużnika wobec banku.
W przypadku rachunku zwykłego komornik dokonuje zajęcia wierzytelności dłużnika przez zawiadomienie banku o tym zajęciu i wezwanie banku, aby bez zgody komornika nie dokonywał wypłat z rachunku do wysokości zajętej wierzytelności, lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie 7 dni o przeszkodzie do tego przekazania. Zajęcie wierzytelności jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia komornika i obejmuje również kwoty wpłacane na rachunek po zajęciu. W razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do tej samej wierzytelności z rachunku bankowego, bank wstrzymuje wypłaty z rachunku w przypadku niewystarczalności kwot znajdujących się na rachunku.
W przypadku rachunku bankowego stanowiącego wkład oszczędnościowy, komornik dokonuje jego zajęcia przez odebranie książeczki albo innego dokumentu. W razie niemożności odebrania dokumentu komornik sporządza o tym protokół. Uchylenie się dłużnika od wydania książeczki powoduje zastosowanie wobec niego środków przymusu. Komornik dokonuje zajęcia wkładu oszczędnościowego przez skierowanie do banku zawiadomienia o zajęciu wkładu dłużnikowi. Wierzyciel w terminie 2 tygodni powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o umorzenie książeczki/ dokumentu. W przeciwnym wypadku w ciągu 3 tygodni od zajęcia wkładu odwołuje wstrzymanie wypłat i zawiadamia o tym właściciela książeczki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz