Efekty relatywistyczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:


Efekty relatywistyczne 2.1 Względność równoczesności. Dwa zdarzenia zachodzące równocześnie dla obserwatora w U , tzn. ∆t = 0. Otrzymujemy:
Zdarzenia równoczesne w układzie U nie są równoczesne w układzie U'. Równoczesność zdarzeń jest względna
2.2 Następstwo zdarzeń. Niech czas upływający po między dwoma kolejnymi zdarzeniami w układzie U równa się ∆t 0 i tylko wtedy następstwo zdarzeń zostanie zachowane, co oznacza, że Zachowana jest również przyczynowość, a zdarzenia mogą być w ciągu przyczynowo skutkowym. W przeciwnym przypadku kolejność zdarzeń nie jest zachowana; zdarzenia te nie mogą być w związku przyczynowo-skutkowym. 2.3 Dylatacja czasu i skrócenie Lorentza. Skrócenie Lorentza polega na skracaniu się długości poruszających się przedmiotów w kierunku równoległym do wektora prędkości. Ciała, które są względem nas w ruchu będą postrzegane przez nas, jako skrócone w kierunku ruchu. Wielkość skrócenia zależy rosnąco od prędkości v.
Kontrakcja długości : Dla długości: l` = l 0 (tzn. l 0 = x' 2 - x' 1 = ∆x') , , (pomiar dł.daje skrócenie)
Dla: l = l 0 (tzn. l 0 = x 2 - x 1 = ∆x ) (może być paradoks, że l= )
Dylatacja czasu jest to zjawisko różnic w pomiarze czasu dokonywanym równolegle w dwóch różnych układach współrzędnych , z których jeden przemieszcza się względem drugiego. Im większa prędkość, tym większa dylatacja. ` transformacja przeciwna:
2.4 Paradoks bliźniąt - układ, w którym najłatwiej policzyć wiek bliźniaków. Na Ziemi (zał.- układ inercjalny) rodzą się bliźnięta, jeden z nich pozostaje na Ziemi, drugi jest wysłany bardzo szybkim (prędkość rakiety porównywalna z prędkością światła) statkiem kosmicznym w przestrzeń kosmiczną, po pewnym czasie zawraca, ląduje na Ziemi i spotyka się ze swoim bratem bliźniakiem. Zgodnie z STW czas w poruszającym się układzie odniesienia płynie wolniej.
Bliźniak pozostający na Ziemi spodziewa się, że skoro to jego brat-kosmonauta poruszał się względem niego, to skoro dylatacja czasu jest prawdą, to po powrocie brat-kosmonauta powinien być młodszy
Bliźniak-kosmonauta może myśleć podobnie. W jego układzie odniesienia to właśnie brat pozostały na Ziemi poruszał się względem niego, a więc to na Ziemi czas powinien płynąć wolniej, czyli to bliźniak na Ziemi powinien być młodszy od bliźniaka-kosmonauty.
Nieprawdą jest, że układy obu braci są równoważne. Tylko z jednym z nich można związać układ inercjalny.
Paradoks wynika z błędnego opierania się na STW.W tym przypadku brat-kosmonauta musi zmienić swoją prędkość (czyli mieć pewne przyspieszenie) kiedy zawraca rakietę. Nie znajduje się on w tym samym układzie inercjalnym, co na początku. Rację ma jego brat.


(…)

… na Ziemi jest młodszy)
Kto ma racje? Bart astronauta.
2.5 Paradoks Roberta Korzeniowskiego. Rozważamy chód R.K. Ważny jest środek masy i położenie stóp. Sytuacja z punktu widzenia R,K. Środek masy jest nieruchomy, chodnik porusza się do tyłu (-v), stopa dotykająca ziemi też (-v), a druga stopa (v). Jedna stopa zawsze musi dotykać ziemi. Chcąc iść jak najszybciej, R.K stawiając jedną stopą jednocześnie…
… „w próżni” bo np. w szkle, wodzie prędkość ta jest mniejsza od c i nawet elektron może sie szybciej poruszać. Jeżeli w układzie ośrodka światło propaguje się w kierunku osi x i chcemy wiedzieć, jaka będzie prędkość światła w układzie gdzie ośrodek porusza się z V wzdłuż x : v'=c . Jeśli ośrodek porusza się z prędkością- to światło spoczywa. Ośrodek unosi światło.
2.8 Interwał czasoprzestrzenny. Odległość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz