Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego - strona 1 Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego - strona 2 Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego - strona 3

Fragment notatki:

DZIEDZICTWO KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO!!!!!! Maryjna droga prymasa tysiąclecia w perspektywie wiary ewangelicznej! Stefan Wyszyński - urodził się w 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem, a zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie.
Przyszły Prymas Polski wychował się w rodzinie katolickiej, gdzie matka i ojciec chodzili regularnie na pielgrzymki ( Ostrobrama - matka; Częstochowa - ojciec ).
W 1924 roku Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie we Włocławku ( kaplica Matki Bożej Częstochowskiej ) gdzie odprawił mszę prymicyjną.
Prymas Tysiąclecia jako apostoł Niepokalanej!!
* Niepokalanów to miejsce szczególnie cenione przez Stefana Wyszyńskiego. Prymas chciał jak najszybciej doprowadzić do beatyfikacji Maksymiliana Kolbego, dlatego pełen zapału mobilizował papieża do podjęcia odpowiednich kroków.
Maksymilian Kolbe - został beatyfikowany 17 października 1971 roku przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez Jana Pawła II 10 października 1982 roku. Stolica Apostolska uznała świętego za patrona miasta Zduńska Wola.
Maksymilianowi Kolbe ukazała się Maryja mówiąc,że może wybrać jedną z dwóch koron: białą ( wyznawcy ) lub czerwoną ( męczennika ) on stwierdził, że chce otrzymać obie. Tak też się stało. Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej, ponieważ twierdził, że tylko Ona jest jedynym ratunkiem dla świata. Modlitwa do Niepokalanej przepoiła serce Maksymilian i Stefana, którzy byli zainteresowani rzeczywistością świata. * Cele nabożeństwa do Niepokalanej - Słowo Boże, które kieruje Matka Najświętsza, ma stać się ciałem, a Kościół ma się do Niej upodobać.
* NIEPOKALANOŚĆ = DUCH ŚWIĘTY, jest to synonim stworzony przez Kolbego ; Duch Święty działa w Kościele jako niewidoczna moc, która przychodzi do ludzi napełnionych Jego mocą.
* Niepokalane Serce Maryii - objawia się w 1917 roku w Fatimie; Wyszyński przyjął kult Matki Bożej Fatimskiej; w 1961 roku przekazał figurkę Matki Fatimskiej na Kszeptówki, gdzie została ona ukoronowana przez Jana Pawła II; po zamachu na Naszego papieża wierni zebrali się przy figurze, aby czuwać do czasu całkowitego wyzdrowienia papieża; w ramach wdzięczności za uzdrowienie Karola Wojtyły wybudowano tam kościół, a pod każda cegłą znajduje się medalik Niepokalanej.
* 8 września 1946 roku - episkopat Polski oddaje Naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryii; wszyscy byli pełni entuzjazmu;
* Hymn Magnificat łączy się z Kultem Matki Bożej Niepokalanej; Matka śpiewając hymn chce ratować ludzi przed złem i cierpieniem;
* Kampinos - miejsce rzezi Polaków; w czasie aresztu Stefana Wyszyńskiego nikt nie przeszkadzał mu w odmawianiu różańca. Podczas przechadzki w areszcie, kardynał znalazł w lesie stos spalonych kartek, na jednej z nich napisano słowa z Pisma Świętego : „ Będziesz miłował!”, to otworzyło oczy Wyszyńskiemu na cele swego powołania.


(…)

… - do dnia dzisiejszego - druga peregrynacja kopii obrazu po Polsce.
* Stefan Wyszyński był zaangażowany w to, aby ogłoszono Maryję Matką Kościoła przez papieża Pawła VI na Soborze Watykańskim II ;
* 3 maja 1966 - uroczystości na Jasnej Górze, Stefan Wyszyński zaprosił na nie papieża, który nie dostał pozwolenia na przyjazd do Polski; na jego krześle stał portret i bukiet róż; Prymas wygłosił kazanie, a mszę prowadził Karol Wojtyła.
* ukoronowaniem życia sługi Bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego był wybór Karola Wojtyły na Ojca Świętego;
* po zamachu na papieża, prymas nagrał przemówienie, w którym powiedział, że chce, aby całe cierpienie Jana Pawła II przeszło na niego, po tych słowach jego stan się pogorszył, zmarł 28 maja 1981 roku.
* „ Przyjdą nowe czasy, nowi ludzie, ale Maryja…
… europejskiej:
- prawo rzymskie;
- filozofia grecka;
- tradycja judeochrześcijańska
* doświadczenie chrześcijańskie = doświadczenie działania Boga w życiu człowieka wierzącego;
* Bóg wyzwala człowieka ze zła;
* Sobór Watykański II = sobór ekumeniczny ( liczy się jedność) ;
II - Stefan Wyszyński chciał uchronić polski naród od przelewu krwi * Wyszyński zawarł bez wiedzy episkopatu kompromis z władzami…
… wyszedł z aresztu w październiku, postanowił, że przyjedzie do stolicy w miesiącu Maryjnym; 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze dokonało się odnowienie ślubów, ale bez udziału Prymasa, który był w tym czasie znów w areszcie; na krześle gdzie miał siedzieć Wyszyński położono jego portret i białe róże; śluby powtarzano co roku i ukazywano program odnowy Kościoła na 1000- lecie chrztu Polski ( 1966…
… w latach 50 zaczęły aresztować biskupów ( najgłośniejszym procesem tych aresztów, była sprawa biskupa Kaczmarka z Kielc );
* 8 maja 1953 roku Prymas wygłosił słynne słowa: „Non posumus! „ - Nie możemy!
b) uwięzienie i odosobnienie 1953 - 1956
Władze komunistyczne uprowadziły Stefana Wyszyńskiego z jego domu w nocy z 25/26 września 1953 roku, prymas zabrał ze sobą brewiarz i małą walizkę;
* czas…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz