To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dzieci chore z padaczką Padaczka kojarzy się z objawami chorobowymi polegającymi na wystąpieniu drgawek połączonych z utratą przytomności i upadkiem . Obecnie wiemy ,że padaczka obejmuje znacznie szerszy zakres objawów . Padaczkę najczęściej definiuje się jako zespół objawów somatycznych , wegetatywnych i psychicznych , który może występować na podłożu zmian morfologicznych i metabolicznych w mózgu . Istotną cechą padaczki jest napadowość objawów . Napad padaczkowy jest nadmiernym , nagłym wyładowaniem komórek nerwowych , spowodowanym depolaryzacją błony komórkowej .Wyładowania te uaktywniają obwód składający się z komórek nerwowych , a wyrazem aktywacji jest zaburzenie funkcjonowania tych komórek . Zmiany te manifestują się na zewnątrz klinicznymi objawami w postaci zaburzeń, ruchowych , zmysłowych ,świadomości , emocjonalnych , wegetatywnych ,poznawczych . Neurofizjologicznym podłożem napadu jest ognisko padaczko rodne .Przy przekroczeniu progu krytycznego , ognisko to wyładowuje się jako pierwotne źródło napadu Padaczka wieku dziecięcego Charakterystyczne objawy padaczki dziecięcej to napady dziecięce ( zespół Westa) , zespół Lennoxa ,napady nieświadomości , napady miokloniczne ,oraz duże napady toniczno - kloniczne . Napady dziecięce ( zespół Westa ) charakteryzują się skurczami zgięciowymi pojawiającymi się w wieku od kilku tygodni do 3-4 r. życia. Rozwój psychoruchowy ulega zahamowaniu lub nawet cofnięciu. Ta grupa napadów padaczkowych występuje w przebiegu niektórych chorób mózgowych np. kiła wrodzona. U dzieci rozwijających się prawidłowo przed zachorowaniem wczesne opanowanie napadów umożliwia uniknięcie degradacji psychoruchowej . Około 4-5 roku życia napady samoistnie ustępują. Przeważnie pozostaje upośledzenie umysłowe z zaburzeniami psychoruchowymi. Śmiertelność w tym typie padaczki jest wysoka. Zespół Lennoxa - dominują napady miokloniczno - atoniczne. Napady z utratą świadomości i obniżeniem napięcia mięśniowego. Mogą wystąpić napady toniczne oraz kloniczne. Napady toniczne pojawiają się we śnie, towarzyszy im napięcie mięśniowe, które kończy się nieznacznymi drgawkami lub zwiotczeniem mięśni. W napadzie klonicznym obserwuje się rytmiczne skurcze i rozkurcze, mogą wystąpić inne napady drgawkowe. Zespół Lennoxa pojawia się zwykle między 2 a 6 r. życia. Rozwój psychoruchowy zostaje zahamowany. Gdy choroba zaczyna się w późniejszym okresie, nie obserwuje się upośledzenia umysłowego. Napady nieświadomości - mogą występować od 4 do 14 r. życia. Najczęściej pojawiają się około 7 r. życia. Charakteryzują się kilkusekundową utratą świadomości bez upadku. Ruchy gałek ocznych skierowane są ku górze, głowa uniesiona, mruganie powiekami. Niekiedy występują automatyzmy polegające na ruchach ust i żuchwy, oblizywaniu, cmokaniu, mlaskaniu. Dziecko sprawia wrażenie nieobecnego. Po napadzie dziecko powraca do swoich czynności. Rozwój umysłowy na ogół jest w normie.
(…)
… chorych z padaczką.
Zachowania społeczne dzieci z padaczką.
Z badań wynika , że część dzieci chorych z padaczką nie jest przystosowana społecznie . Rozpowszechniony jest pogląd o tzw. charakteropatii padaczkowej Charakteropatia ogólnie oznacza zaburzenia osobowości typu psychopatycznego wyrażające się zmianami charakterologicznymi .
Pojęcie charakteropatii padaczkowej oznacza zmiany charakterologiczne…
… . Dzieci epileptyczne z poważnymi zaburzeniami osobowości niemal bez wyjątku mają złą atmosferę domu rodzinnego .
Propozycje terapeutyczne . Zapobieganie niewłaściwym postawom wychowawczym rodziców , lub korygowanie już zaistniałych błędów może odbywać się przez :
Dostarczanie rodzicom odpowiedniej wiedzy na temat postępowania z dzieckiem . Chodzi tu o to , aby starać się nie wyróżniać dziecka spośród…
…
Dzieci chore z padaczką
Padaczka kojarzy się z objawami chorobowymi polegającymi na wystąpieniu drgawek połączonych z utratą przytomności i upadkiem .
Obecnie wiemy ,że padaczka obejmuje znacznie szerszy zakres objawów . Padaczkę najczęściej definiuje się jako zespół objawów somatycznych , wegetatywnych i psychicznych , który może występować na podłożu zmian morfologicznych i metabolicznych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)