Działania administracji publicznej podlegające zaskarżeniu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 434
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działania administracji publicznej podlegające zaskarżeniu - wykład - strona 1 Działania administracji publicznej podlegające zaskarżeniu - wykład - strona 2 Działania administracji publicznej podlegające zaskarżeniu - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Działania administracji publicznej podlegające zaskarżeniu
Decyzja administracyjna
Postanowienie administracyjne
Niebędące decyzjami ani postanowieniami akty lub czynności z zakresu admin. Publicznej, dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa
Pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach
Akty prawa miejscowego
Inne akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków
Akty nadzoru
Bezczynność administracji
Przykłady:
Podatnik, którego rzecz lub prawo zostało obciążone zastawem skarbowym sprzecznie z prawem, może po uprzednim wezwaniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego, który zastaw ten ustanowił, do usunięcia naruszenia prawa, skierować skargę do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt. 4 w zw. z art.52 § 3 p.p.s.a. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Art. 101 ust.1 Ustawy o samorządzie gminnym.
Karta Praw Podstawowych
Artykuł 47
Prawo do skutecznego środka prawnego i do sprawiedliwego procesu sądowego:
Każdy, czyjego prawa i wolności zagwarantowane przez prawo Unii zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka prawnego przed sądem zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym artykule.
Wspólnota Europejska jest wspólnotą opartą na zasadzie prawa, w ramach której instytucje podlegają rewizji sądowej co do zgodności ich aktów z Traktatem oraz z ogólnymi zasadami prawa, które obejmują również prawa fundamentalne.
Jednostki są zatem uprawnione do efektywnej ochrony sądowej praw, które wywodzą ze wspólnotowego porządku prawnego i prawo takiej ochrony stanowi jedną z ogólnych zasad prawnych mających swoje źródło w konstytucyjnych tradycjach wspólnych Państwom Członkowskim. Prawo to również zostało sformułowane w art. 6 i 13 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności:
Artykuł 6 - Prawo do rzetelnego procesu sądowego
1. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.
Artykuł 13 - Prawo do skutecznego środka odwoławczego
Każdy, kogo prawa i wolności zawarte w niniejszej Konwencji zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego do właściwego organu państwowego także wówczas, gdy naruszenia dokonały osoby wykonujące swoje funkcje urzędowe.


(…)

… zawiadomienie Komisji o naruszeniu, lecz Komisja swobodnie decyduje o tym, czy wszcząć właściwą procedurę.
Gdyby z kolei chodziło o naruszenie praw podstawowych przez akt wspólnotowy, osoby fizyczne lub prawne mają jedynie ograniczoną legitymację procesową w postępowaniu o unieważnienie takiego aktu na podstawie art. 263 TfUE: Trybunał Sprawiedliwości kontroluje legalność aktów uchwalonych wspólnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz