Dyrektywy procesowe określone w kpk związane z uzyskiwaniem dowodów a wynikające z zasady humanizmu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyrektywy procesowe określone w kpk związane z uzyskiwaniem dowodów a wynikające z zasady humanizmu-opracowanie - strona 1 Dyrektywy procesowe określone w kpk związane z uzyskiwaniem dowodów a wynikające z zasady humanizmu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw dyrektywy procesowe określone w kpk związane z uzyskiwaniem dowodów a wynikające z zasady humanizmu. Do procesu wprowadza się różne zakazy dowodowe, które mają na celu chronić osobę wg zasad humanizmu. Najważniejsze to:
- ochrona godności człowieka oraz integralności jego ciała i mienia,
- ochronę stosunków rodzinnych i bliskich związków świadka z innymi osobami,
- ochronę tajemnicy zawodowej i służbowej.
Każdy zakaz dowodowy powoduje zmniejszenie szans wykrycia dowodu, a więc jest odstępstwem od zasady prawdy materialnej, tak więc zakazy obowiązują tylko w zakresie określonym przez prawo i w jego mocy. To jest dyrektywa obowiązująca podczas stosowania norm prawa karnego procesowego.
Mamy zakazy dowodzenia za pomocą pewnych dowodów. Są one bezwarunkowe ( zależne od woli osobowego źródła dowodu).
Zakazy bezwarunkowe to:
zakaz przesłuchiwania jako świadka obrońcy co do faktów, o których dowiedział się, udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę ( art. 178 pkt§ 1),
zakaz przesłuchiwania duchownego co do faktów, o których dowiedział się podczas spowiedzi ( art. 178 pkt 2),
zakaz powoływania biegłych (art. 196 § 1 ) oraz innych osób jak: specjalistę (art.206), tłumacza (art. 204 § 3), protokolanta i stenografa (art. 146§ 1 i 2), zawodowego kuratora sądowego ( 214 § 8).
Jeżeli ujawnią się przyczyny wyłączenia biegłego lub specjalisty (art.198§ 1), wydana przez nich opinia lub przeprowadzona czynność dowodowa nie stanowi dowodu.
Wg art. 171 kpk osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi. Art. 171 § 3 dotyczy osoby, która nie ukończyła 15 lat, tak więc czynności z jej udziałem powinny być przeprowadzone w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna ( chyba, ze dobro postępowania stoi temu na przeszkodzie).
Niedopuszczalne wg art. 171 § 5 kpk jest wpływanie na wypowiedzi osoby przesłuchiwanej za pomocą przymusu lub groźby bezprawnej, stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomości reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem.
Wyjaśnienia, zeznania oraz oświadczenia złożone w warunkach wyłączających swobodę wypowiedzi lub uzyskane wbrew zakazom wymienionym w § 5 nie mogą stanowić dowodu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz