Dyplomacja - Rzeczpospolita a Królestwo Arabii Saudyjskiej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyplomacja - Rzeczpospolita a Królestwo Arabii Saudyjskiej - strona 1 Dyplomacja - Rzeczpospolita a Królestwo Arabii Saudyjskiej - strona 2 Dyplomacja - Rzeczpospolita a Królestwo Arabii Saudyjskiej - strona 3

Fragment notatki:

STOSUNKI DYPLOMATYCZNE MI Ę DZY RZECZPOLSPOLITA POLSK Ą A KRÓLESTWEM ARABII SAUDYJSKIEJ Informacje ogóle o Królestwie Arabii Saudyjskiej. المملكة العربيّة السّعوديّة Oficjalna nazwa : Królestwo Arabii Saudyjskiej System polityczny : monarchia Król i Prem ier : Strażnik Dwóch Świętych Meczetów, Król Abdullah bin Abdul Aziz Al- Saud System rządowy : system rządowy warunkują podstawowe prawa, oparte na: Art. 7: Rządy w Królestwie Arabii Saudyjskiej pochodzą z Księgi Najwyższego Boga - Świętego Koranu i Sunny (przekazów i nauk Proroka Mahometa, stanowią one fundament systemu prawnego Królestwa i uważane są za jego konstytucję. Art. 8: Rządy w Królestwie Arabii Saudyjskiej oparte są o sprawiedliwość, Shurę, i równość w zgodzie z muzułmańskim szariatem. Połoenie : Królestwo Arabii Saudyjskiej leży na południowym zachodzie Azji. Od zachodu znajduje się Morze Czerwone, od wschodu graniczy z Zatoką Arabską, od północy z Kuwejtem Irakiem i Jordanią, od południa z Jemenem i Sułtanatem Omanu. Stolica : Rijad Powierzchnia: powierzchnia Arabii Saudyjskiej wynosi ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych, co stanowi około 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego Flaga i godło: Flaga Arabii Saudyjskiej
Godło Arabii Saudyjskiej
Dewiza: (arab.) لا إله إلا الله محمد رسول الله ( Nie ma Boga pr ócz Allaha , a Mahomet jest jego prorokiem . )
Arabia Saudyjska jest podzielona na 13 prowincji (mintaqah): Nazwa arabska Nazwa polska 1
الباحة
Al-Baha
2
الحدود الشمالية
Al-Hudud asz-Szamalija
3
الجوف
Al-Dżauf
4
المدينه
Medyna
5
القصيم
Al-Kasim
6
الرياض
Rijad
7
الشرقية
Prowincja Wschodnia (Asz-Szarkijja)
8
عسير
Asir
9
حائل
Hail
10
جيزان
Dżizan
11
مكة المكرمة
Mekka
12
نجران
Nadżran
13
تبوك


(…)

…, która jest pierwszą tego typu placówką w Europie Wschodniej, a także pierwszą w Polsce ambasadą arabskiego kraju z rejonu Zatoki Perskiej.
STOSUNKI GOSPODARCZE I HANDLOWE
Dokonano przełomu w stosunkach gospodarczych i handlowych. Polska, po utracie rynków w Iraku i Libii, właśnie w Arabii Saudyjskiej znalazła partnera gospodarczego w tym regionie. W 2000 prezes Krajowej Izby Gospodarczej podpisał w Rijadzie…
…, która odbyła się w Warszawie. Zostaje on przyjęty przez Prezydenta A. Kwaśniewskiego.
4 X
1999
Ambasador K. Płomiński przyjeżdża do Rijadu i 16 października 1999 przedstawia kopię Listów Uwierzytelniających Jego Wysokości Księciu Saud Al-Faisalowi.
II/III
2000
Misja Handlowa Krajowej Izby Gospodarczej, pod przewodnictwem Prezesa A. Arendarskiego, przybywa z wizytą do Rijadu, Dżuddy, Dammanu i Abha…
… niewiele ponad 50 mln USD (eksportujemy stal, maszyny i urządzenia elektryczne, żywność i tekstylia), ale wykazuje tendencję wzrostową.
STOSUNKI KULTUROWE, EDUKACJA
Zwiększa się też liczba Polaków i absolwentów polskich uczelni zatrudnionych w Arabii Saudyjskiej - dzisiaj sięga ona około 300. Wśród nich jest grupa inżynierów, lekarzy, urbanistów i programistów. W najlepszym prywatnym szpitalu w Rijadzie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz