DROGI NERWOWE RDZENIOWE. Włókna nerwowe istoty białej tworzą szereg pęczków, zwanych drogami nerwowymi. Drogi nerwowe rdzenia można podzielić na:
drogi własne rdzenia (związane z jego czynnością odruchową)
drogi rdzeniowo - mózgowe (wstępujące)
drogi mózgowo - rdzeniowe (zstępujące)
Pęczki własne utworzone przez aksony w istocie białej pośredniczą w przekazywaniu impulsów z obwodowych neuronów czuciowych na obwodowe neurony ruchowe lub układu autonomicznego leżące w różnych odcinkach. Na jej drodze odbywają się różne odruchy rdzeniowe. Niektóre z nich mogą odbywać się bez neuronów pośredniczących.
Drogi rdzeniowo - mózgowe (wstępujące - czuciowe)
rdzeniowo - opuszkowe (drogi czuciowe sznura tylnego), impulsy uświadomione (czucie głębokie i dotyk), pęczek smukły i klinowaty
rdzeniowo - wzgórzowe (drogi czuciowe sznura przedniego i bocznego - czucie bólu, ciepła i zimna)
rdzeniowo - móżdźkowe (drogi czuciowe sznura bocznego), przewodzą impulsy głównie z narządów ruchu (czucie z mięśni i stawów)
Drogi rdzeniowo - mózgowe to drogi wstępujące. Doprowadzają one impulsy czuciowe do kory czuciowej mózgu.
Drogi mózgowo rdzeniowe (zstępujące - ruchowe):
Jedne z nich tworzą włókna rozpoczynające się w korze mózgu, są to drogi korowo - rdzeniowe (piramidowe). Druga grupa to drogi biorące początek w pniu mózgu (pozapiramidowe)
drogi piramidowe (korowo - rdzeniowe) przekazują impulsy związane z wykonywaniem ruchów dowolnych
drogi pozapiramidowe (początek w jądrach)
czerwienno rdzeniowa
pokrywowo rdzeniowa
przedsionkowa - rdzeniowa
siatkowo rdzeniowa
Drogi te mają ważny wpływ na motorykę kończyn i tułowia. Drogi piramidowe odpowiadają za ruchy dowolne a pozapiramidowe za ruchy zautomatyzowane.
Część włókien biegnących z pnia mózgu do rdzenia kręgowego kieruje czynnościami wegetatywnymi ośrodków autonomicznych rdzenia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)