Drogi czuciowe mózgu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1036
Wyświetleń: 4788
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drogi czuciowe mózgu - strona 1

Fragment notatki:

DROGI CZUCIOWE MÓZGU. Drogi czucia powierzchniowego i głębokiego przewodzą do kory mózgu impulsy z receptorów rozmieszczonych głównie w skórze oraz narządach ruchu. Powyższe drogi składają się z co najmniej 3 neuronów (jednego leżącego poza ośrodkowym układem i dwóch leżących w jego obrębie).
UKŁAD CZUCIOWY: prowadzący impulsy przez sznury tylne rdzenia kręgowego (czucie głębokie oraz czucie dotyku i ucisku) tzw. Drogi rdzeniowo - opuszkowe. Przewodzą one impulsy powstające w wyniku podrażnienia zakończeń czuciowych w ścięgnach i stawach. Informują one o ruchach czynnych i biernych umożliwiając rozpoznanie ułożenia poszczególnych części ciała bez pomocy wzroku. Pęczki sznura tylnego stanowią I neuron i biegną do jąder rdzenia przedłużonego ( smukłego i klinowatego). Tu rozpoczyna się II neuron. Tutaj włókna krzyżują się i przechodzą na drugą stronę (skrzyżowanie wstęg). Neuron III z jądra brzusznego tylno bocznego włókna biegną do kory czuciowej (zakręt zaśrodkowy). UKŁAD CZUCIOWY prowadzący przez sznury przednie i boczne rdzenia kręgowego (czucie bólu, temperatury, dotyku i ucisku). W rdzeniu kręgowym drogi te to: drogi rdzeniowo - wzgórzowe boczne i przednie.. Drogi rdzeniowo - wzgórzowe przewodzą impulsy powstające w zakończeniach czuciowych skóry. Droga rdzeniowo - wzgórzowa przednia związana jest z czuciem bólu ciepła i zimna.
UKŁAD CZUCIOWY prowadzący impulsy z zakresu twarzy. Neuron I - zwój trójdzielny; neuron II - komórki krańcowe jąder nerwu trójdzielnego, przechodzi przez pień mózgu (wstęga trójdzielna do wzgórza), neuron II - komórka jądra brzusznego wzgórza (kora czuciowa).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz