Droga dochodzenia roszczeń pracowniczych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Droga dochodzenia roszczeń pracowniczych - strona 1 Droga dochodzenia roszczeń pracowniczych - strona 2

Fragment notatki:

DROGA DOCHODZENIA ROSZCZEŃ PRACOWNICZYCH
Roszczenia pracownika ze stosunku pracy, jeśli tylko są wiarygodne i prawnie uzasadnione, powinny być przez pracodawcę zaspokojone dobrowolnie. W tym kontekście istnieje potrzeba stworzenia prawnych gwarancji ochrony interesów pracownika naruszonych bezprawnym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy. Ustawodawca udziela pracownikowi takich gwarancji wprowadzając do prawa stosunku pracy zinstytucjonalizowane postępowanie pojednawcze a przede wszystkim drogę postępowania przed niezależnymi sądami pracy. Droga sądowa, a w konsekwencji i postępowanie pojednawcze są dostępne dla każdego pracownika, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy. Pracodawca i pracownik mogą w drodze umowy poddać istniejący między nimi spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Jest to alternatywny sposób rozstrzygania sporów. Wyrok sądu polubownego lub ugoda przed nim zawarta, po ich uznaniu przez sąd, podlegają egzekucji sądowej. Spory między pracownikiem i pracodawcą mogą być rozwiązywane w drodze mediacji. Mediacja to dobrowolne, poufne i niesformalizowane pozasądowe postępowanie w sprawach cywilnych, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami określonego sporu przez osobę trzecią celem doprowadzenia do ugodowego załatwienia tego sporu. Ugoda zawarta przed mediatorem podlega zatwierdzeniu przez sąd pracy. Po jej zatwierdzeniu ma ona moc prawną ugody zawartej przed sądem.
POSTĘPOWANIE POJEDNAWCZE
Celem postępowania pojednawczego jest rozpoznanie zaistniałego sporu na drodze ugodowej, będącej swoistym postępowaniem przedprocesowym. W razie pojednania się stron przed organem polubownym i niewykonania ugody przez pracodawcę podlega ona egzekucji w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Przez ugodę- art.917 KC strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie łączącego ich stosunku prawnego, między innymi w celu uchylenia istniejącego sporu. Jest, więc szczególnym rodzajem porozumienia. Jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadzi do ugody, komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy. Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję zastępuje pozew. Komisję pojednawczą powołuje wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa- pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Sprawowanie obowiązków członka komisji jest funkcją społeczną. DROGA SĄDOWA
Roszczenia stron stosunku pracy i związany z nimi system rozstrzygania sporów z zakresu prawa pracy są ostatnim ogniwem szeroko zakrojonego systemu ochrony prawnej uczestników procesu pracy.

(…)

…. Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów. Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przez właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Jeżeli pracownik nie dokonał bez swojej winy w terminie czynności sąd pracy na jego wniosek postanowi o przywróceniu uchybionego terminu.
Wśród postępowań odrębnych zostało przewidziane u ustawie postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy, które toczy się według kodeksu postępowania cywilnego na zasadach ogólnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz