Drewno - badanie próbki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drewno - badanie próbki - strona 1 Drewno - badanie próbki - strona 2 Drewno - badanie próbki - strona 3

Fragment notatki:


INFORMACJE OGÓLNE O DREWNIE Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. W Polsce , w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku było wykonane z drewna. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany , stropy i dachy . Drewna używano do wykonania narzędzi, naczyń a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń ( łuczywo ).
Obecnie drewno znajduje zastosowanie jako materiał na podłogi, boazerie , do wykonania więźb dachowych , ogrodzeń i pergoli , mebli i zabawek. W Ameryce Północnej drewno jest ciągle ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych. Odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych , wiórowych , OSB , sklejki , itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku.
Przeprowadzone doświadczenie polegało na pomiarze i opisie niektórych cech, oraz ocena przydatności badanych próbek drewna i materiałów drewnopochodnych. Największe znaczenie przy opisie próbki drewna odgrywają następujące cechy techniczne
Gęstość pozorna, wilgotność, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na ścinanie, twardość, moduł sprężystości przy zginaniu statycznym.
W omawianym doświadczeniu badaniu zostały poddane cechy:
gęstość pozorna, wytrzymałość na ściskanie wzdłuż i w poprzek włókien, twardość.
Sprawdzone zostały także cechy zewnętrzne oraz zbadane cechfizyczne próbki - klepki jesionowej, a następnie wyniki porównane zostały z normą i na tej podstawie stwierdzona została ich przydatność do celów budowlanych.
Wykonane oznaczenia: Oznaczenie gęstości drewna Po oznaczeniu masy próbki z dokładnością do 0.01 g i jej wymiarów z dokładnością 0.1 mm oblicza się gęstość ze wzoru:
δ = m / abl Gdzie: m - masa próbki w [g] abl - wymiary próbki w [cm 3 ] Przeliczanie wartości gęstości drewna o znanej wilgotności W na wartość przy dwunasto procentowej wilgotności: jeżeli W zawarte jest w przedziale 7 ≤ W ≤ 17 przeliczenie należy wykonać według wzoru: δ 12 = δ W [1 - (1 - K β )(W - 12) / 100] Gdzie: W - wilgotność próbki w [%] δ W - gęstość przy wilgotności W w [g/cm 3 ] K β - współczynnik skurczu objętościowego, dla obliczeń przybliżonych można przyjąć K β  = 0,85 δ W

(…)

… przekroju z dokładnością do 0.1 mm próbka jest poddawana ściskaniu w maszynie probierczej, tak aby naprężenie na granicy proporcjonalności nastąpiło w czasie 90 +/- 30 s. Badanie prowadzi się do wyraźnego przekroczenia umownej wytrzymałości. Wytrzymałość obliczamy ze wzoru :
RcP = P / a∙b[MPa]
P - siła użyta do zniszczenia próbki [N]
a - wymiar próbki w kierunku promieniowym [mm]
b - wymiar próbki…
… na ściskanie wzdłuż włókien
RcW = ??? 3) Wytrzymałości na ściskanie w poprzek włókien
4) Twardość drewna (jesion)
HstW = 5,64 * 17,8 ≈ 100 [N]
6. Badania deszczułek posadzkowych
Badanie wad i cech drewna:
Sęki - brak
Pęknięcia - pęknięcie w rejonie przebarwienia na płaszczyźnie górnej
Wady budowy drewna: plamy i zmiany zabarwienia, Zabitka - na płaszczyźnie górnej przechodząca na bok
Na podstawie analizy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz