Dreny pionowe i metoda elektroosmozy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dreny pionowe i metoda elektroosmozy - wykład - strona 1 Dreny pionowe i metoda elektroosmozy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Dreny pionowe i metoda elektroosmozy
Skrócenie czasu konsolidacji podłoża, przy wstępnym obciążeniu gruntów spoistych lub organicznych, można uzyskać za pomocą drenażu pionowego (rys. 12.3).
W warstwie ściśliwej podłoża wykonuje się pionowe sączki (dreny) skracające drogę przepływu wypieranej wody. Dreny najczęściej wykonuje się jako pale piaskowe. Ostatnio zamiast drenów piaskowych zaczęto stosować dreny kartonowe i plastikowe (np. geodreny), które wprowadza się w grunt za pomocą specjalnych maszyn (rys. 12.4), Głębokość instalowania geodrenów dochodzi do 30 m. Odstęp między sączkami (palami) o średnicy 0,3-0,5 m powinien wynosić w glinach jednorodnych mniej niż 1,5 ra. Odległość między drenami należy ustalić na podstawie danych przedstawionych w pun­kcie 18.2.5.
W glinach przewarstwionych piaskami odstęp między drenami może wynosić 2-3 m. Przy wyborze rodzaju drenów należy pamiętać o efekcie natychmiastowego wzmocnienia podłoża słabo nośnego, który zapewniają dreny piaskowe, działające na podobieństwo rusztu pałowego. Dreny kartonowe i plastikowe roli tej spełniać nie mogą.
W gruntach spoistych o współczynniku filtracji k ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz