Dowody i postępowanie wyjaśniające. Postępowanie administracyjne oparte jest na zasadzie prawdy materialnej, co oznacza, że celem tego postępowania jest ustalenie tej prawdy, oparcie rozstrzygnięcia na faktach i okolicznościach udowodnionych. Dotarcie do prawdy następuje zaś przez ustalenie faktów poprzez zgromadzenie odpowiedniego materiału dowodowego i poddanie go właściwej ocenie. Przepisy KPA nakładają na organy administracji obowiązek podejmowania wszelkich kroków w celu wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy oraz zebrania i rozpatrzenia w sposób wyczerpujący materiału dowodowego, w tym także oceny wiarygodności zebranych dowodów.
Podstawowe pojęcia: -materiał dowodowy: to ogół dowodów, których zebranie jest konieczne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy
-dowód: czyli inaczej środek dowodowy, tj. środek, który umożliwia dowodzenie, a więc pozwala na przekonanie się o istnieniu lub nie - oznaczonych faktów, a tym samym - o prawidłowości lub nie - twierdzenia o jakiś faktach. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być: dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.
-Przedmiot dowodu: fakty mające znaczenie dla sprawy, a więc dotyczące danej sprawy administracyjnej oraz mające dla niej znaczenie prawne.
Ustalenie stanu faktycznego: -ustalenie stanu faktycznego następuje na podstawie:
*materiału dowodowego w opisanym wyżej znaczeniu.
*domniemań faktycznych i prawnych
-domniemanie faktyczne wynika z doświadczenia życiowego i polega na tym, że wnioskuje się na podstawie jednego faktu danego w doświadczeniu o istnieniu faktu poszukiwanego.
-domniemanie prawne wynika z przepisu prawa i polega na tym, że przepis prawa nakazuje przyjęcie faktu poszukiwanego na podstawie innego wskazanego faktu. Wyróżnić można domniemania prawne wzruszalne (które można obalić innym dowodem), np. domniemanie doręczenia pisma (doręczenie domownikowi lub sąsiadowi) oraz niewzruszalne (w odniesieniu do których dowód na przeciwieństwo jest wyłączony).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)