Doręczenia wg KPA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1855
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doręczenia wg KPA - strona 1 Doręczenia wg KPA - strona 2 Doręczenia wg KPA - strona 3

Fragment notatki:

Doręczenia wg KPA [art. 39 - 49 KPA] Kwestia ta jest szczególnie istotna, ponieważ często o skutkach prawnych czynności procesowych można mówić TYLKO wtedy, gdy nastąpiło prawidłowe doręczenie pisma.
Organy administracji doręczają pisma za POKWITOWANIEM , przez: pocztę ,
swoich pracowników ,
inne upoważnione osoby lub organy.
Na POKWITOWANIE składa się (potwierdzenie odbioru):
data doręczenia,
podpis odbiorcy.
Doręczający może samodzielnie stwierdzić datę doręczenia i wskazać osobę, która odebrała pismo wraz z przyczyną braku podpisu, w sytuacji:
uchylania się przez adresata od potwierdzenia,
technicznej niemożności uczynienia tego.
Doręczenie może nastąpić również za pomocą środków KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ , jeżeli strona lub inny uczestnik postępowania: wystąpił do organu administracyjnego o doręczenie (za pomocą tych środków), albo
wyraził zgodę na doręczenie mu pism za pomocą tych środków.
Doręczenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej jest skuteczne , jeżeli w terminie 7 dni od dnia wysłania pisma organ administracji publicznej otrzyma potwierdzenie doręczenia pisma. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia  doręczenie w innej formie przewidzianej w KPA.
W celu doręczenia dokumentu w formie dokumentu elektronicznego organ adm. pub. przesyła na adres elektroniczny adresata informację zawierającą:
wskazanie, że adresat może odebrać dokument w formie dokumentu elektronicznego,
wskazanie adresu elektronicznego, z którego może adresat pobrać dokument i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia dokumentu,
pouczenie dot. sposobu odbioru dokumentu (sposób identyfikacji organu adm. i konieczność podpisania urzędowego poświadczenia odbioru).
Doręczenie dokumentu w formie dokumentu elektronicznego do podmiotu publicznego następuje przez elektroniczną skrzynkę podawczą tego podmiotu.
Pisma doręcza się:
każdej stronie lub gdy działa przez przedstawiciela - przedstawicielowi pełnomocnikowi - gdy strona ustanowiła pełnomocnika
W toku postępowania zarówno strony jak i ich pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ adm. o każdej zmianie swego adresu . Niewywiązanie się z tego obowiązku obciążone jest negatywnymi konsekwencjami procesowymi  doręczenie pod dotychczasowy adres pociąga za sobą skutki prawne - uznawane jest za doręczenie prawidłowe .
SPOSOBY doręczeń pism: osobom fizycznym :
w miejscu zamieszkania ,
w sytuacji nieobecności adresata w mieszkaniu  za pokwitowaniem i podjęciem się oddania pisma adresatowi, do rąk:
dorosłego domownika (tożsame z pełnoletnim),
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz