Domieszki i dodatki do betonów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Domieszki i dodatki do betonów - strona 1

Fragment notatki:

Domieszki i dodatki do betonów - określenia, klasyfikacja, charakterystyki ogólne.
Domieszka - składnik dodawany do wody zarobowej podczas procesu mieszania betonu w małych ilościach nie większych niż 5% masy cementu w celu modyfikacji właściwości mieszanki betonowej lub betonu stwardniałego.
- uplastyczniające i upłynniające,
- napowietrzające i uszczelniające,
- wpływające na przebieg wiązania i twardnienia.
Dodatek - drobnoziarnisty składnik stosowany do betonu w celu poprawy pewnych właściwości lub uzyskania specjalnych właściwości.
Typ I- dodatki prawie obojętne: wypełniacze oraz pigmenty
Typ II- dodatki o właściwościach pucolanowych lub utajonych właściwościach hydraulicznych: popioły lotne i pyły krzemionkowe.
Popiół lotny według definicji podanej w PN-EN 450 jest drobnouziarnionym pyłem składającym się głównie z zeszkliwionych kulistych ziaren, otrzymywanym przy spalaniu miału węglowego, posiadającym właściwości pucolanowe i zawierającym w swym składzie przede wszystkim SiO2 i Al2O3, przy czym zawartość reaktywnej krzemionki powinna wynosić co najmniej 25% masy.
Pył krzemionkowy jest to bardzo drobnouziarniona, amorficzna forma krzemionki wytworzona jako produkt uboczny w procesie hutniczym przy produkcji krzemu metalicznego i stopów żelazokrzemowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz