Omów dokumentowanie zeznań świadka i jego uprawnienia w tym zakresie. Dokumentem procesowym jest tylko taki dokument utrwalający czynność procesową, który sporządza organ procesowy albo pomocnik procesowy. Podstawowym sposobem takiego utrwalania jest protokół sporządzany z ważniejszych czynności procesowych. Obok niego funkcjonuje stenogram, notatka urzędowa, a także zapis obrazu i dźwięku. Są one dokumentami procesowymi, będącymi substratami innych czynności i dowodami z przeznaczenia.
Obligatoryjnie spisania protokołu wymaga przesłuchanie świadka (art. 143 & 1 i 2) Protokół rozprawy spisuje aplikant lub pracownik sekretariatu. Protokół może też spisać asesor sądowy, jeżeli nie należy do składu orzekającego. Wyjaśnienia, zeznania, oświadczenia i wnioski oraz stwierdzenia określonych okoliczności przez organ prowadzący postępowanie zamieszcza się w protokole z możliwą dokładnością. Osoby biorące udział w czynności mają prawo żądać zamieszczenia w protokole z pełną dokładnością wszystkiego, co dotyczy ich praw lub interesów.
Osoby biorące udział w czynności mają prawo żądać odczytania fragmentów ich wypowiedzi wciągniętych do protokołu.
Przebieg czynności protokołowanych może być utrwalony ponadto za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk, o czym należy przez uruchomieniem urządzenia uprzedzić osoby uczestniczące w czynności. Protokół można ograniczyć do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń osób biorących w niej udział. Zapis obrazu lub dźwięku, a także przekład zapisu dźwięku staje się załącznikami do protokołu. Strona ma prawo otrzymać na swój koszt jedna kopię zapisu dźwięku lub obrazu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)