Dokumentacja czynności procesowych - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 602
Wyświetleń: 2653
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Dokumentacja czynności procesowych - opracowanie - strona 1  Dokumentacja czynności procesowych - opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

18. Dokumentacja czynności procesowych Formy dokumentowania czynności procesowych W procesie karnym, jak w każdym innym postęp. prawnym przed organami państwowymi, dokonywane czynności wymagają utrwalenia w postaci dokumentów. Nie wymagają go jedynie czynności, które od początku wykonane są w formie pisemnej. Dokumentami procesowymi są czynności utrwalające fakty o znaczeniu procesowym; z reguły powstają wtoku procesu, wyjątkowo wykonywane są poza jego ramami (np. poprzedzają jego wszczęcie - protokół zawiadomienia o przestępstwie lub przyjęcia wniosku o ściganie);
Sporządzanie (rejestrowane) mogą być przez: — organ procesowy, przeprowadzający dokumentowaną czynność, — pomocnika tego organu (np. protokolant), — inne osoby (np. strony procesowe lub ich obrońcy, pełnomocnicy itd.) DOKUMENTY PROCESOWE: PROTOKÓL - podstawowa forma utrwalania czynności procesowych; sporządzenie jest: obligatoryjne w stosunku do następujących czynności — przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie i wniosku o ściganie; — przesłuchania oskarżonego, świadka i biegłego; — przeszukania pomieszczeń i osób; — dokonania oględzin, — przeprowadzenia eksperymentu, konfrontacji oraz okazania; e) otwarcia korespondencji i przesyłki; — zaznajomienia podejrzanego z materiałami zebranymi w postęp. przygotowawczym; złożenia poręczenia, — przebiegu rozprawy. poza tym fakultatywnie Protokół powinien zawierać: — oznaczenie czynności, jej czasu i miejsca oraz osób w niej uczestniczących; — przebieg czynności oraz oświadczenia, wśród nich wnioski jej uczestników; — wydane wtoku czynności postanowienia i zarządzenia, a jeśli postanowienie lub zarządzenie sporządzono osobno, wzmiankę o jego wydaniu; — w miarę potrzeby stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności; — podpisy (z rozprawy oraz posiedzenia - przewodniczący i protokolant, inne - wszystkie osoby biorące udział w czynności) Sprostowanie protokołu - dodatkowa gwarancja dokładności protokołu - strony oraz osoby mające w tym interes prawny mogą złożyć wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy i posiedzenia, wskazując nieścisłości i opuszczenia.
STENOGRAM - dokładnie utrwala fakty procesowe, jest stenogram czynności; sporządzany niezależnie od spisania protokołu, nie może go zastąpić; korzystanie w procesie ze stenogramu podlega tym samym rygorom, co korzystanie z protokołu; dopuszczalna jest kumulacja ról stenografa i protokolanta. np. na podstawie sporządzonego stenogramu stenograf protokolant spisze protokół.
NOTATKA URZĘDOWA - żaden przepis k.p.k. i innych ustaw nie określa ani formy, ani elementów treści takiej notatki; z natury rzeczy powinna ona być tak sporządzona, by wynikało z niej, jaki organ ją sporządził, jakiej sprawy i z jakiego faktu procesowego; wystarczający jest podpis sporządzającego notatkę, ale może swój podpis dołączyć również osoba, która dokonała czynności przed organem procesowym lub, której czynność dotyczy i brała ona w niej udzielał lub była przy niej obecna; nie można posługiwać się notatką celem zastąpienia protokołu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz