Doktryny- zagadnienie rewolucja amerykańska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doktryny- zagadnienie rewolucja amerykańska - strona 1 Doktryny- zagadnienie rewolucja amerykańska - strona 2

Fragment notatki:

24. REWOLUCJA AMERYKAŃSKA
Powstanie Stanów Zjednoczonych przebiegało wśród konfliktów społecznych i ideologicznych, antagonizmów wielkich plantatorów i burżuazji względem ogółu ludności. Zbrojne wystąpienie kolonii angielskich w 1775 roku, doprowadziło do przemian, których symbolem stało się uchwalenie 4 lipca 1776 roku w Filadelfii Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych /kraj uzyskał niepodległość/. Nie bez znaczenia pozostawały wpływy i dyskusje doktrynalne Starego Świata w opracowywaniu wizji nowej demokracji.
1. Nurt doktrynalny związany z nazwiskami J.Otisa i S.Adamsa nawiązywał do idei praw naturalnych, których nie może naruszyć ani parlament angielski ani inna władza. Chodziło o ugruntowanie pozycji kolonistów względem rządów angielskich i przekonanie, że nowa społeczność amerykańska tworzy naród zdolny do samostanowienia. T. Paine postulował racjonalność rządów demokratycznych stawiających władzę pod kontrolą narodu-suwerena. Odrzucał formy monarchistyczne rządów, wyżej stawiając ustroje skrajnie republikańskie. Przejęcie władzy przez naród amerykański i uniezależnienie się od Anglii, ustanawiającej hańbiącą podległość.
2. W toku rewolucji amerykańskiej uformowało się skrzydło prawicowe, opierające się na liberalnie nastawionej burżuazji, obejmujące partię tzw. Federalistów, reprezentujących stanowisko bardziej konserwatywne, wypowiadające się przeciwko przyznaniu większych wpływów masom ludzkim. Ustrój polityczny powinien opierać się na cenzusie majątkowym, szczególnie eksponując silną władze prezydenta przy umiarkowanych kompetencjach parlamentu. Tymi drogami zmierzano do zachowania jedności Unii oraz ugruntowania stabilizacji burżuazyjnych stosunków społeczno-politycznych.
3. Nurt demokratyczny - popularny wśród żołnierzy, biedoty miejskiej i części farmerów. T. Jefferson polemizując z federalistami nawiązywał do idei prawnonaturalnych, opowiadając się m.in. za równouprawnieniem Murzynów i Indian, podkreślał znaczenie praw obywatelskich. Najwyższym organem w państwie jest parlament posiadający jako suweren najszersze uprawnienia, co wiązało się z postulatem ograniczenia władzy prezydenckiej. Podkreślał prawo narodu do samostanowienia i walki z polonizmem.. Odrzucał władzę absolutną i despotyzm. Wierzył w postęp społeczny uwarunkowany rozwojem jednostki. Religia jest gwarantem moralności, natomiast moralne cele religii stanowią o jej wartości.
4. Ostateczna postać państwa amerykańskiego była wyrazem kompromisu między odłamami konserwatywnymi i radykalnie demokratycznymi. Dwie zasady: suwerenność narodu i trójpodział władzy. Znamienne jest, że ustrój amerykański odrzucił powszechne prawo wyborcze, ponieważ stany były państwem wolnych właścicieli kraju. Hamilton: przewaga władzy ustawodawczej wymaga, by była ona podzielona, słabość egzekutywy, by była ona wzmocniona” - toruje droge do systemu prezydenckiego.


(…)

… ograniczyć udział niższych warstw społecznych w życiu politycznym, bronili cenzusu majątkowego. Na lewicy dominowali demokraci, którzy korzystali z oparcia w żołnierskich masach i pospólstwie miejskim, a także mieli zwolenników wśród farmerów. Ich ideowym przywódcą był Thomas Jefferson, jeden z głównych redaktorów Deklaracji Niepodległości. Jefferson żądał autonomii stanów, szerokich prerogatyw dla parlamen­tu, rozdziału kościoła od państwa, ograniczonej władzy prezydenta, skutecz­nych gwarancji praw obywatelskich. Występował też w obronie Murzynów i Indian. W rezultacie zaciekłych sporów -nie tylko ideowych -zwyciężyła koncepcja pośrednia, którą można by nazwać wypadkową obu przeciwstaw­nych sobie programów. Doktrynalny wyraz znalazły przede wszystkim dwie zasady: zasada suwerenności ludu oraz zasada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz