Doktryny polityczne - socjalizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doktryny polityczne - socjalizm  - strona 1

Fragment notatki:


DOKTRYNY POLITYCZNE I PRAWNE - 10.11.11r. SOCJALIZM XIX-wieczny. Doktryna różnorodna. Krytyka kapitalizmu. Egalitaryzm - dążenie do społeczeństwa równego pod względem ekonomicznym, politycznym i społecznym. Doktryna bardziej praktyczna, mniej teoretyczna. Socjalizm był materialistyczną koncepcją, skoncentrował się na materialnych aspektach ludzkiej działalności gł. ekonomi.
XIX wiek i socjalizm to doktryna, której twórcy nie byli tylko teoretykami, intelektualistami, to byli działacze partii socjalistycznych. Socius - wspólny, złączony.
Wspólnota w centrum zainteresowania. Początki: Początek XIX w. - proces uprzemysłowienia, wielka zmiana w sposobie produkcji masowej, nowoczesnej, ale i zmiana gospodarcza, która pociąga na sobą zmiany polityki, kultury, struktury społecznej, gwałtowny napływ ludności wiejskiej do miast, zmiana sposobu życia, zerwanie dotychczasowych relacji i więzi społecznych. Jednostki się atomizują. Socjalizm jest doktryną areligijną, proponuje inne wartości w sposobie poglądu na świat. Ludzie stają się podmiotem politycznym, powstają partie socjalistyczne. XIX wiek - powstaje kultura masowa, ludzie chcą uczestniczyć w życiu publicznym, zdobywać wykształcenie. Zmiany nie zachodzą w tym samym czasie i w tym samym tempie. 3 etapy powstawania socjalizmu: 1. SOCJALIZM UTOPIJNY , 30 lat XIX w. Okres, gdy na zachodzie Europy ludzie dostrzegają fatalne położenie nowej grupy społecznej - robotników i formułują koncepcje czysto utopijne jak można by było zmienić obowiązujący system ekonomiczny i polityczny aby ulżyć tym ludziom. Mają filantropijne misje. SAINT - SIMON - jest za mało dóbr na świecie, trzeba zwiększać produkcję, w miarę równo rozdawać, państwo powinno się tym zająć, a także zapewniać miejsca pracy. OWEN - był przedsiębiorcą, dorobił się pieniędzy w fabryce, awansował, ulżyć doli ludzi należy przez: 8h dzień pracy, ochrona pracy kobiet i nieletnich, podniesienie zarobków. Budował osiedla mieszkaniowe dla robotników, nowoczesne, higieniczne warunki mieszkaniowe. Okazało się, że polepsza to sytuację robotników, przynosi obustronne korzyści. FOURIER - chciał zmienić system ekonomiczny, proponował założenie wspólnot, który liczyłyby do 2tys. osób, taka wspólnota miałaby swój obszar ziemi i zajmowałaby się przemysłem na małą skalę, chodziło o to, aby cofnąć proces uprzemysłowienia, życie wspólnotowe miało być przyjemne, dawać szczęście, prawo do lenistwa, problemem jest wyniszczająca praca, każdy miał zajmować się nie dłużej niż 2h daną czynnością, ludzie mieli się dzielić tym, co wyprodukują, wszystko miało być wspólne. Pomysł dotyczyć na samym początku Francji, następnie Europy, świata. To klasyczny przykład jak człowiek ze szczytnymi intencjami stworzył utopie.

(…)

…"
Marks nie wierzył, że przejęcie władzy przez proletariat może nastąpić drogą pokojową, legalną. Socjalizm rozwinął się przede wszystkim w Niemczech.
FRYDERYK ENGLES 1848 - Manifest Komunistyczny.
3. SOCJALIZM DEMOKRATYCZNY.
EDWARD BERNSTEIN - działacz, teoretyk Socjalistycznej Partii Demokratycznej, które bazowały na koncepcjach wypracowanych przez Marksa, radykalnie interpretowany Marksizm. Do czasów…
… Socjaldemokratycznej, powinna ona działać na innych podstawach. Z analizy aktualnej sytuacji Niemiec wynikało, że kapitalizm nie jest kryzysogenny jak się wydawało Marksowi, to system, który się sam naprawia, nie widać zwiastunów upadku. Nie sprawdziły się przewidywania o akumulacji kapitału, że bogaci mają jeszcze więcej, a biedni coraz mniej. Pojawia się drobna wytwórczość, średnie zakłady produkcyjne, pojawia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz