Dodatki w płatwiach - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dodatki w płatwiach - wykład - strona 1 Dodatki w płatwiach - wykład - strona 2 Dodatki w płatwiach - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Dodatki w płatwiach
gli. Zastosowanie owalnych otworów w elementach węzłowych 5 oraz podkładek o powierzchni walcowej 3 umożliwia łączenie ściągów 1 z płatwiami lub ryglami w przypadku zmiennych kątów nachylenia względem siebie.
Na rysunku 4.10 pokazano podwieszenie konstrukcji wsporczej obudowy za­projektowane z cienkich lin 3, wyposażonych w końcówkę z nagwintowanymi prętami pełnymi 4 oraz blachę węzłową 2 do połączenia z płatwią lub ryglem. Nagwintowaną końcówkę 4 łączy się z węzłową blachą 1, przykręcaną do środ­nika usztywnianego elementu.
Zastosowanie ściągów w sposób pokazany na rys. 4.8, 4.9 i 4.10 nie tylko zmniejsza wytężenie zginające w płaszczyźnie mniejszej sztywności płatwi (lub rygli), ale również dość skutecznie ogranicza wpływ zwichrzenia na nośność tego elementu zginanego.
Wpływ zwichrzenia na wytężenie płatwi lub rygli można pominąć (przyjąć

(…)

… wy­trzymałości (nośności), jak i sztywności (zmniejszenie ugięć płatwi). Zwiększe­nie wskaźnika zginania i wartości momentów bezwładności belek ażurowych uzyskuje się bez dodania materiału lub z niewielkim jego dodatkiem (wstawki, przewiązki). Oszczędności stali przy zastosowaniu płatwi ażurowych mogą dochodzić do 40% w porównaniu z walcowanymi belkami pelnościennymi. Jednak wykonanie ich w przypadku produkcji…
…]. Polega to na rozpatrywaniu ściskanego odcinka płatwi długości lo jako wspornika obciążonego siłą osiową N o zmiennej war­tości, która przyjmuje maksymalną wartość na podporze. Schemat obliczeniowy analizowanego pręta zastępczego pokazano na rys. 4.11. Sprawdzając wytężenie płatwi, współczynnik zwichrzenia <pi przyjmuje się równy współczynnikowi wyboczenia <p z tabl. 11 w PN-90/B-03200 [98], dla krzywej wyboczeniowej „c", w zależności od smukłości względnej A.
Przy rozpiętości przęseł ponad 8 m są stosowane również płatwie o przekro­jach ażurowych. Są to dźwigary o podwyższonym, ażurowym środniku, wyko­nane z dwuteowych kształtowników walcowanych. Uzyskuje się je, odpowiednio rozcinając kształtowniki po linii łamanej (rys. 4.12b), a następnie zestawiając rozcięte części z wzajemnym przesunięciem i spawając…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz