Dochody zasadnicze i uboczne - omówienie (sem. II)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2401
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dochody zasadnicze i uboczne - omówienie  (sem. II) - strona 1 Dochody zasadnicze i uboczne - omówienie  (sem. II) - strona 2

Fragment notatki:

A.Pomorska, Finanse przedsiębiorstw, Dochody zasadnicze i uboczne, odpłatne i nieodpłatne, Podatki osobiste i rzeczowe, personalizacja podatku, , (sem. II)
Dochody zasadnicze i uboczne, odpłatne i nieodpłatne Nieodpłatny charakter dochodu tzn. ,że w zamian za wpłacane świadczenia pieniężne dokonane na rzecz budżetu państwa , wpłacający nie otrzymuje żadnego świadczenia wzajemnego na rzecz państwa . Odpłatny charakter maja natomiast takie świadczenia pieniężne dokonywane na rzecz budżetu , w zamian wpłacający otrzymuje jakieś czynności ze strony organu państwowego ( np. opłata o charakterze publicznoprawnym - znaczek skarbowy ) . Dochody zasadnicze- (pochodzące ze źródeł które wprowadzono z wyraźnych pobudek fiskalnych, np. większość podatków)
Dochody uboczne- (uzyskiwane niejako przy okazji realizacji innych funkcji państwa np. dochody z grzywien)
Podatki osobiste i rzeczowe Podatki rzeczowe to podatki, w konstrukcji których najistotniejszą rolę odgrywa przedmiot podatku. Zmiana podmiotu biernego takiego podatku nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Przykładem może być podatek od nieruchomości. W konstrukcji podatków osobistych kluczową rolę odgrywa podmiot bierny takiego podatku. Istnienie zobowiązania podatkowego wynika z okoliczności podmiotowych. Zobowiązania nie przechodzą na inną osobę i wygasają najpóźniej z chwilą śmierci podatnika.
Zjawisko personalizacji podatku; jego przejawy w polskich podatkach Personalizacja podatku polega na tym, że okoliczności podmiotowe decydują o wysokości zobowiązania podatkowego, np. choroba podatnika. Wtedy można zastosować: progresywny system stawek podatkowych, system ulg i zwolnień. (działa to tylko w przypadku podatków osobistych, np. podatek od nieruchomości czy CIT już nie)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz