Diody prostownicze stosowanych w prostownicach

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Diody prostownicze stosowanych w prostownicach - strona 1 Diody prostownicze stosowanych w prostownicach - strona 2

Fragment notatki:

DOBÓR DIOD PROSTOWNICZYCH STOSOWANYCH W PROSTOWNIKACH. Przed doborem rodzaju półprzewodnikowych diod prostowniczych do danego typu prostownika, należy najpierw określić, jaka będzie częstotliwość przebiegu wejściowego oraz wartość natężenia prądu, który będą one przewodzić.
Ze względu na częstotliwość pracy diody prostownicze dzieli się na:
standardowe pracujące przy częstotliwości f  400 Hz;
szybkie pracujące przy częstotliwości f  200 kHz; Schottky'ego pracujące w układach w.cz. Ze względu na wartość prądu płynącego przez diody i moc rozpraszaną w nich, rozróżnia się diody prostownicze:
małej mocy o prądzie przewodzenia I F 10 A. Diody prostownicze niekiedy łączy się szeregowo lub równolegle ( rys. 13.6 ). a) b) Rys. 13.6. Łączenie diod. a) szeregowe, b) równoległe. Szeregowe łączenie diod stosuje się wówczas, gdy chcemy uzyskać większą wartość napięcia wstecznego układu prostującego (w porównaniu z układem pojedynczych diod). Zwykle wtedy do każdej diody dołącza się równolegle rezystory o jednakowej (dużej) wartości, celem wyrównania napięć wstecznych w diodach. Równoległe łączenie diod stosuje się wówczas, gdy chcemy uzyskać większą wartość prądu przewodzenia. Ponieważ jednak charakterystyki prądowo - napięciowe diod są różne, to nie łączy się bezpośrednio równolegle samych diod, lecz układy szeregowe­ połączonych rezystorów i diod ( rys. 13.6a ). Połączenie takie stosuje się rzadko, gdyż zazwyczaj nie ma problemu z doborem diod o odpowiednim prądzie przewodzenia.
R
R
R
D
D
D
R
R
R
D
D
D
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz