Diody prostownicze - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 532
Wyświetleń: 2807
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Diody prostownicze - omówienie zagadnienia - strona 1 Diody prostownicze - omówienie zagadnienia - strona 2 Diody prostownicze - omówienie zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

DIODY PROSTOWNICZE Diody prostownicze są przeznaczone do prostowania napięcia bądź prądu przemiennego o małej częstotliwości. Prostowanie jest to przetwarzanie prądu przemiennego na prąd jednokierunkowy.
Diody zaczynają przewodzić dopiero po przekroczeniu pewnej wartości napięcia w kierunku przewodzenia. Dla diod krzemowych wynosi ona ok. 0,7V, a dla germanowych ok. 0,3 V. Diody prostownicze są stosowane w układach prostowniczych urządzeń zasilających, przekształcających prąd zmienny w jednokierunkowy prąd pulsujący. W układzie prostowniczym dioda spełnia funkcję zaworu jednokierunkowego. Wykorzystuje się tutaj właściwość polegająca na różnicy zdolności przewodzenia prądu w kierunku wstecznym i w kierunku przewodzenia. Przez diodę prostowniczą na ogół płyną duże prądy w kierunku przewodzenia, dlatego też stosujemy diodę warstwową wykonaną z krzemu.
Diody prostownicze mają małą rezystancję w kierunku przewodzenia - rzędu pojedynczych Ω, co pozwala na uzyskanie dużych sprawności prostowania.
Mamy diody prostownicze takie jak:
diody wysokiego napięcia,
diody typowe,
diody mocy,
diody szybkiej mocy,
stos diodowy,
Parametry charakteryzujące diody prostownicze napięcie przewodzenia - U F , przy określonym prądzie przewodzenia, prąd wsteczny - I R , przy określonym napięciu w kierunku zaporowym, czas ustalania się prądu wstecznego - t , pojemność - C , przy określonym napięciu przewodzenia.
Dopuszczalne (graniczne) parametry: maksymalny prąd przewodzenia - I 0 ;
szczytowe napięcie wsteczne - U RWM ;
parametr przeciążeniowy - I 2 t , podawany dla diod mocy.
Diody prostownicze wykonuje się głównie z krzemu. Wartość prądu płynącego przez diodę spolaryzowaną w kierunku przewodzenia jest 10 6 - 10 8 razy większa od wartości prądu w kierunku zaporowym.
Diody prostownicze ze względu na wydzielaną w nich moc dzielimy na:
małej mocy - (1 W),
średniej mocy - (1 - 10W),
dużej mocy - (

(…)

…) charakterystyka prądowo - napięciowa diody prostowniczej - aproksymująca.
Gdzie: URWM - maksymalne napięcie wsteczne, UF - napięcie przewodzenia, I0 - maksymalny prąd przewodzenia.
Diody, przez które płynie prąd o wartości większej niż 10 A mają radiator, który odprowadza wydzielane ciepło do otoczenia. Gdy zastosowanie radiatora jest niewystarczające wtedy należy diodę chłodzić wymuszonym opływem powietrza…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz