Deskowania na rusztowaniach przetaczanych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Deskowania na rusztowaniach przetaczanych - strona 1 Deskowania na rusztowaniach przetaczanych - strona 2

Fragment notatki:

Deskowania na rusztowaniach przetaczanych
Deskowania na rusztowaniach przetaczanych (rys. 8.67) stosuje się przy wznoszeniu tune­li metra, kolektorów kanalizacyjnych, a daw­niej również hal przemysłowych. Rusztowanie takie składa się z podwozia, zwykle szynowego, na którym jest umocowana rusztowaniowa rama z zamocowanymi płytami deskującymi. Kształt ramy zwykle jest taki, że zapewnia sztywność kształtu płatów formujących. Płaty formujące są łączone z ramą przegubowo lub za pomocą spe­cjalnych mechanizmów pozwalających (przy ich odchyleniu) na jednoczesne przesunięcie. Płaty są blokowane w pożądanym położeniu zwykle przez mechanizmy śrubowe lub dźwigniki hy­drauliczne.
Deskowanie tuneli czy kolektorów trzeba wy­konywać zwykle od strony wewnętrznej i ze­wnętrznej budowli. Podczas deskowania pod­niebienia tunelu całość urządzenia porusza się po torze ułożonym zwykle na wcześniej wyko­nanej płycie dennej.
Praca podobnego urządzenia do kształtowa­nia zewnętrznej powierzchni budowli wymaga dwustronnego ustawienia torów zewnętrznych, co jest pracochłonne i nie we wszystkich warun­kach możliwe. W takich przypadkach wykorzy­stuje się odpowiednio przystosowane elementy deskowań rozbieralno-przestawnych.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz