To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Deskowania członowe
Deskowania członowe pomyślane zostały jako urządzenia do formowania fragmentów budynków, w których komory wydzielane ścianami konstrukcyjnymi są otwarte na zewnątrz. Klasycznym rodzajem deskowań członowych są deskowania tunelowe, których nazwa pochodzi od kształtu podstawowego elementu. Na rysunku 8.62a pokazano fragment rzutu budynku mieszkalnego wznoszonego w deskowaniach tunelowych. Na rysunku tym zaznaczono wszystkie podstawowe rodzaje elementów pozwalających na wzniesienie konstrukcji. Elementy tunelowe (rys. 8.62b) składają się z trzech tarcz i konstrukcji usztywniającej. Tarcze formują powierzchnie przeciwległych ścian i łączą je ze stropem. Tarcze są połączone ze sobą za pomocą zawiasów lub specjalnych zamków umożliwiających odchylenie ich do wewnątrz komory w czasie rozdeskowania. Konstrukcja usztywniająca ma mechanizm (zwykle śrubowy) umożliwiający opuszczenie tarczy formującej strop w czasie rozformowania. Ponieważ operowanie takimi elementami, szczególnie podczas rozdeskowania, jest dosyć trudne, zwłaszcza przy większych rozpiętościach płyty stropowej, elementy tunelowe zastępuje się czasem elementami kątowymi (rys. 8.62c), będącymi jakby połówkami elementu tunelowego. Operowanie nimi jest znacznie łatwiejsze, choć zwiększona liczba elementów wydłuża czas montażu i demontażu deskowania. Elementy czołowe (rys. 8.62d) służą do formowania ściany podłużnej (między ścianami poprzecznymi), niewielkich fragmentów ścian poprzecznych (sąsiadują tu z elementami tunelowymi) i odpowiadającej im części stropu. Są zwykle produkowane o wymiarach analogicznych jak deskowania tunelowe, ale ze względu na występowanie tarczy formującej ścianę podłużną mogą mieć masę dochodzącą do 1700 kg. Są to elementy, które pracują w najtrudniejszych warunkach, szczególnie przy rozdeskowaniu. W niektórych rozwiązaniach w momencie rozdeskowania częściowemu zdemontowaniu ulegają niektóre fragmenty wkładek, co umożliwia odchylenie i opuszczenie (w stosunku do konstrukcji budynku) całego deskowania.
Ściany szczytowe od strony wewnętrznej budynku są formowane w elementach tunelowych, ale od strony zewnętrznej są deskowane elementami szczytowymi (rys. 8.62e). Element szczytowy składa się z płyty deskowania z usztywnieniem fragmentu pomostu roboczego i trójkątów stabilizacyjnych. Masa elementów szczyto wych dochodzi do 800 kg. Elementy takie ustawia się na pomostach zamocowanych w specjalnych otworach pozostawianych w ścianach kondygnacji poprzedniej. Elementy takich deskowań wykonuje się rozpiętości 2,44-6,0 m, szerokości 0,64-1,8 m i wysokości dostosowanej do wysokości kondygnacji, tj. ok. 2,8 m. W związku z tym masa elementów może dochodzić do ok. 1500 kg. Do otworów pozostawionych w ścianach poprzecznych niższej kondygnacji kotwi się elementy pomostów roboczych (rys. 8.62f). Pomosty takie mają za zadanie:
(…)
… zauważyć, że elementy deskowania stolikowego to jakby zubożone (bo pozbawione części do formowania ścian) elementy tunelowe. Deskowanie stolikowe składa się z metalowego stelaża zakończonego od dołu kółkami przeznaczonymi do przetaczania elementu, a u góry widełkami, w które wmontowuje się drewniane podłużnice. Na podłużnicach jest zamocowany drewniany ruszt pokryty sklejką de-skowaniową stanowiący…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)