Demokratyczne wybory

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Demokratyczne wybory - strona 1 Demokratyczne wybory - strona 2 Demokratyczne wybory - strona 3

Fragment notatki:

Demokracja jest wytworem pewnych przemian w warunkach ekonomicznych , przy równocześnie pewnych przesłankach i podstawach kulturowych .
Demokracja powstawała w efekcie rewolucji przemysłowej w Europie , która była uwarunkowana wcześniejszym rozwojem państwowości ( ... państwa , która również kształtowała się w ewolucji ..)
Uważa się również , że istotnym czynnikiem w tworzeniu demokracji była etyka .... i uważa się , że pewne przesłanki kulturowe odegrały istotną rolę w jakimś okresie . Mianowicie etyka protestancka zasadzała się na tym , że ludzie nakierowani są na ciężką pracę , której to efekty powinni osiągać w swoim życiu doczesnym , czyli że ludzie nie wydają tego co mają , ale starają się tworzyć kapitał , który ma dawać zysk . I tę postawę - etyki protestanckiej , , uważa się za niezwykle istotną dla kształtowania stosunków kapitalistycznych . Często przeciwstawiano etykę protestancką etyce katolickiej , mianowicie wskazywano , że to nie jakieś uprzedzenia , ale że analiza rozwoju ekonomicznego przebiegała inaczej w krajach zdominowanych przez katolicyzm , a inaczej przez protestantyzm . Jeśli chodzi o katolicyzm , to ( my mówimy o kulturach w ramach kultury Euro- amerykańskiej ) kultura katolicka była nastawiona na to , że życie doczesne jest sposobem zbierania zasług w życiu przyszłym ( w dużym uproszczeniu ) , czyli że nie ma potrzeby wkładania dużego wysiłku w pracę , ponieważ to nie jest istotne , a będzie istotne to co spotka nas spotka po śmierci , stąd świątynie katolickie były znacznie większe niż świątynie protestanckie . Czyli nie ma się co zapracowywać , ponieważ to , że jesteśmy biedni zostanie nam wynagrodzone po śmierci . Uważa się , że kapitalizm mógł zostać przede wszystkim stworzony przez tych , którzy skłonni byli włożyć ogrom wysiłku aby coś stworzyć .
WYBORY I RÓWNE BĄDŹ NIERÓWNE SZANSE Możemy powiedzieć , że wybory odbywają się według schematu zapewniającego wszystkim, którzy są obywatelami jednakowe szanse i możemy powiedzieć , że mamy obywatela , który głosuje i on w jakiś sposób to robi . Wybory w systemach demokratycznych mają być wyborami powszechnymi , w których obywatele nie obawiają się żadnych represji z powodu nie uczestniczenia w nich , my wiemy , że w poprzednim systemie liczba osób biorąca udział w wyborach według statystyk wynosiła ponad 90 % i w wyniku tych wyborów udzielano poparcia tym , którzy myli u władzy , czyli że w poprzednim systemie wybory były po to , aby udzielić poparcia tym , którzy byli u władzy , a nie temu aby selekcjonować , by wyrazić brak zaufania do jakichś osób , a poparcie w stosunku do innych .

(…)

… się uzyskać możliwie dużo informacji , które pozwoliłyby nam wyrobić sobie pogląd na kogo głosować . I tu możemy powiedzieć tak , że obywatel jest pod wpływem kampanii wyborczej , bo nasza wiedza na temat X , czy Y z skądś się bierze , czyli że bardzo ważnym czynnikiem jest kształtowanie obrazu danej osoby lub konkretnej siły politycznej .
Programy polityczne różnią się od siebie , my mówimy często o naszej sytuacji , że poza ekstremalnymi partiami jak np. Liga Polskich Rodzin , inne partie mają programy dość mieszane . Możemy powiedzieć , że wiele zależy od umiejętnego przeprowadzenia kampanii , my staramy się zachowywać racjonalnie , ale nasza wiedza na temat wartości partii , czy osób , jest bardzo ograniczona , czyli jeśli my nawet wypowiadamy jakiś pogląd , to opieramy się na obrazie kreowanym…
… np. nigdy partia postkomunistyczna nie wejdzie w koalicję np. z LPR . Czyli możemy powiedzieć , że przesłanki są różnej natury , a obrazy są obrazami kreowanymi , które mają .......... i różne analizy pokazują , że to sterowanie przez media odgrywa istotną rolę , tak np. w naszej rzeczywistości politycznej ostatnie dekady mówi się , że Kwaśniewski miał znakomitą kampanię wyborczą , mówiono…
… , że ci to są dobrzy , a ci są źli . Czyli , że te mikro środowiska wpływają również na nasze poglądy , my stosunkowo rzadko podejmujemy decyzje , że nasz krąg znajomych , należymy do jakiejś grupy społecznej , która ma np. jakąś opinię , czy podatek liniowy to jest dobrze , czy źle , czyli że nasze poglądy są kształtowane przez mikro środowiska , czyli że jesteśmy selektywni w stosunku do tego co nam oferuje…
… na niezdecydowanych .
Czyli mówimy tutaj o pewnej selektywności propagandy .
Niektórzy wręcz mówią , że propaganda polityczna ma wiele wspólnego z reklamą komercyjną , że należy nakierowywać ją na tych , którzy mogą być konsumentami określonych produktów . Czyli możemy powiedzieć , że mamy do czynienia z obywatelem , który jest celem kampanii , ale ci którzy organizują tę kampanię wiedzą , że ten obywatel…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz