Definicje wg M. Ossowskiej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicje wg M. Ossowskiej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Definicje wg M. Ossowskiej „Normy moralne”
Moral insanity - dosł. „szaleństwo moralne” czyli upadek moralny w zakresie:
Norm dotyczących cnót osobistych (np. brak wrażliwości na ludzką opinię) oraz
Norm dotyczących cnót obywatelskich (np. brak wrażliwości na ludzką krzywdę).
Przestrzegania norm dot. cnót obywatelskich można się domagać, a osobistych - nie.
Moralność (orientacja) radarowa - u ludzi o orientacji radarowej samoocena i sposób odbioru własnej osoby zależy od cudzych opinii
Oportunizm - z ang. opportunity - możliwość, okazja. Oportunista - osoba nastawiona na korzystanie z koniunktury, ze sposobności, będący jak przysłowiowa chorągiewka na wietrze. W ujęciu Ossowskiej oportunizm to działanie niezgodne ze swoimi przekonaniami. Postępowanie zgodnie z zasadami przyjętymi przez grupę X, dla osiągnięcie jakichś korzyści (np. w postaci „awansu społecznego” chociaż wewnętrznie pozostaje się w opozycji do tych zasad.
Pojęcie zatajenia u Golki
Obieg informacji u Golki:
- postrzeganie faktu, - jego przekazanie, odtworzenie faktu
Na każdym z tych etapów może wystąpić błąd, nieświadomy lub celowy. Zatajenie (inaczej przemilczenie) jest błędem celowym, rodzajem manipulacji, co jest sprzeczne z zasadami etyki dziennikarskiej. Cenzura prewencyjna, stosowane w państwach autorytarnych.
Żądło krzywdy
Żądło krzywdy to jej trwanie. Nawet jeśli sprawca naprawi szkody w świecie materialnym, to nie uda mu się cofnąć złych słów/czynów i wpływu jakie miały one na daną osobę, a często także na postrzeganie tej osoby w jej środowisku.
Oszczerstwa drukowane są na pierwszych stronach. Sprostowania na ostatnich i nikt ich nie czyta.
Bezpodstawne oskarżenie np. o spowodowanie czyjejś śmierci może zniszczyć życie pomawianej osobie (ostracyzm środowiskowy). Poczucie doznanej krzywdy wypiera inne myśli i staje się jedyną osią życia, co prowadzi do dezintegracji osobowości.
Stąd nakaz szczególnej staranności zawodowej (dot. dziennikarzy jako tej grupy zawodowej, gdzie skutki błędu lub niedopatrzenia mogą stanowić istotne zagrożenie dla jednostki lub społeczeństwa.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz