Definicje logiki prawniczej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 854
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicje logiki prawniczej - wykład - strona 1 Definicje logiki prawniczej - wykład - strona 2

Fragment notatki:

DEFINICJE
Definicja realna -zdanie, które podaje charakterystykę danego podmiotu lub przedmiotu, która właściwa jest tylko jemu. Chodzi o to by pojąć istotę danej rzeczy. Chodzi by charakterystyka rzeczy była tak dobrana, by na jej podstawie można było wnioskować o wszystkich ważnych cechach przedmiotu (np. definiowanie samochodu -definicja musi zawierać tyle cech istotnych, by do tej klasy zmieściły się wszystkie samochody, ale musi być też przejrzysta by nie dostały się do tej klasy np. lokomotywy).
Definicja nominalna - wyrażenie podające informacje o znaczeniu danego słowa czy słów (wypowiedź II stopnia)
Rodzaje definicji ze względu na ich zadania:
sprawozdawcza - wskazuje jakie znaczenie ma lub miał wyraz definiowany (np. „mieszkam w bloku”, blok to budynek mieszkalny, czyli „mieszkam w budynku mieszkalnym)
projektująca - to definicja najczęściej ustawowa, definiuje znaczenie określonego słowa na przyszłość np. „Ilekroć w ustawie mowa jest o...”, „...zwanym w treści umowy...”. Określonemu podmiotowi przyporządkowujemy daną nazwę.
W obrębie definicji projektującej wyróżniamy 2 typy:
konstrukcyjna -ustala arbitralnie znaczenie danego słowa nie licząc się z dotychczasowym jego znaczeniem. Nie może być prawdziwa ani fałszywa. Uznajemy, że coś jest coś.
regulująca -ustala znaczenie danego słowa ale licząc się z dotychczasowym jego znaczeniem. Jest to wyliczenie cech, które musi posiadać dany podmiot.
Rodzaje definicji ze względu na budowę.
Definicja równościowa
definiendum -wyraz definiowany
łącznik -stwierdzenie, że wyraz definiowany ma takie samo znaczenie jak słowa użyte w definiens.
definiens -wyrazy uprzednio znane, które pomagają zrozumieć treść definiendum
A+B+C (bursztyn + jest to + skamieniała żywica)
A i C znaczą to samo. C nie może obejmować więcej desygnatów niż A. Współczesna logika mówi, że definicja taka powinna być zbudowana jak wyrażenie „A mające cechy C” np. „Sędzia to urzędnik wydający wyroki w imieniu państwa”. (nie tylko z nazwy sędzia, jeśliby nie wydawał wyroków).
Definicja równościowa nieklasyczna
Jest gdy w definicji wskażemy pewne zakresy nazw i one stanowią nową jakość. (np. w Ustawie o płodach rolnych mówi się, że zboże to owies, pszenica, proso, gryka, chociaż niektóre nie są zbożami. -dla potrzeb definicji stworzono można stworzyć nowe pojęcie).
Wyróżniamy 3 typy stylizacji:
Słownikowa - gdy wyraz lub wyrażenie ma takie samo znaczenie jak skazywane drugie wyrażenie, np. ustawa - akt prawny, normatywny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz