To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Definicje i podział antropologii fizycznej:
Nauka o zmienności międzyosobniczej i międzypopulacyjnej cech biologicznych człowieka w czasie i przestrzeni oraz o czynnościach wywołujących i modyfikujących tą zmienność. Istotą badań biologicznych jest zmienność.
Antropologia bada zagadnienia leżące na styku trzech wielkich obszarów nauki: biologii, nauk społecznych, nauk medycznych.
Granice antropologii są nieostre i płynne. Ewolucja człowieka jest zaliczana do najbardziej rdzennych działów antropologii fizycznej. Ewolucja człowieka ma także bardzo silne powiązania z geologią i paleontologią, a także z prymatologią (dział zoologii zajmujący się ssakami naczelnymi), etnografią i socjologią społeczeństw przed rolniczych. Powiązania te są widoczne zarówno w aparacie pojęciowym jak i w technikach badawczych.
Antropologia teorii człowieka - teoretyczna, częściowo filozoficzna, ale oparta na podstawach empirycznych strefa badań nad biologicznymi, behawioralnymi i psychologicznymi właściwościami człowieka jako gatunku, nad genezą tych ludzkich właściwości i nad miejscem człowieka w przyrodzie. Antropologia społeczna - monitorowanie stanu populacji ludzkich pod kątem biologicznych przejawów. Antropomotoryka - morfo funkcjonalne skutki aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Specyfika budowy ciała w różnych dyscyplinach sportowych. Biologia populacji pradziejowych - bada: Struktury morfologiczne i demograficzne oraz stan i dynamikę biologiczną populacji szkieletowych.
Stresy chorobowe i żywieniowe oraz profile zdrowia populacji.
Mieszanie się grup pradziejowych i wczesnohistorycznych w tym badania metodami biologii molekularnej. Podział antropologii fizycznej w uniwersytetach europejskich: Paleologia
Paleontologia
Antropologia molekularna
Paleoantropologia
Etnologia człowieka
Etnologia naczelnych
Prymatologia
Antropometria
Biodemografia populacji ludzkich
Biologia populacji ludzkich
Ergonomia
Etnologia
Biologia człowieka
Ekologia człowieka
14.11.2012
Keith - Oligocen
1990 - 5-7 mln lat
1966 - 3-5 mln lat
Homo floresiensis (człowiek z Flores) - wymarły gatunek hominida, wyróżniający się drobną budową ciała i niewielkim mózgiem, odkryty w 2003 w Liang Bua - wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Flores. 16 gatunków (może być 17) i 3 rodzaje. Szympans - 160 cm wzrostu 70-80 kg wagi
Metodyka badań kości z grobów ciałopalnych Przegląd Antropologiczny 1974, 40 (?) 315-324
Archeologia Polski 21, 255-277
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)