To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Definicje administracji:
Definicja celowościowa - administracja publiczna to zespół działań, czynności i przedsięwzięć organizatorskich i wykonawczych, prowadzonych na rzecz realizacji interesu publicznego przez różne podmioty, organy i instytucje, na podstawie ustawy i w określonych prawem formach. Definicja instytucjonalna - struktury organizacyjne w państwie oraz ludzie w nich zatrudnieni wypełniający zadania publiczne reglamentacyjne i świadczące oraz organizatorskie podmiotów kierowniczych i decydenckich.
Definicja funkcjonalna - administracja publiczna to przyjęte przez państwo i realizowane przez jego zawisłe organy, a także przez organy samorządu terytorialnego zaspakajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb obywateli, wynikających ze współżycia ludzi.
Definicja negatywna - wszystkie te formy aktywności w sferze publicznej oraz związane z nimi rozwiązania instytucjonalne i kadrowe, które nie są powołane dla stanowienia prawa i określania kierunków programowych ani też wymiaru sprawiedliwości. Funkcje administracji:
F. porządkowo-reglamentacyjna
Funkcja porządkowa to funkcja policyjna państwa - ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego (przestrzeganie prawa, sądowa kontrola decyzji administracyjnych) Funkcja reglamentacyjna - zezwolenia administracyjne - nakazy, zakazy, zarządzenia w ruchu drogowym, w obrocie gospodarczym, ochronie środowiska, zdrowia, budownictwa Itd. Może dotyczyć także kontyngentu lub koncesji gospodarczej w sytuacji gdy państwo udziela przywileju dostępu do rynku reglamentacyjnego.
F. organizacyjno-prestacyjna (świadcząca):
Administracja przejmuje odpowiedzialność za rosnący zakres usług publicznych, usługi typu społecznego - oświata, ochrona zdrowia, opieka społeczna, usługi techniczne - komunikacja zbiorowa, wodociągi, kanalizacja, prąd i energetyka cieplna, oczyszczanie miast, usługi dot. świadczeń społecznych np. ubezpieczenia społeczne. Jest ona zróżnicowana i trudna, bo ma setki tysięcy odbiorców i zapewnienie usług jest procesem skomplikowanym.
F. regulatora rozwoju ekonomicznego
Rosnący i malejący udział państwa w zarządzaniu gospodarką narodową i wzrost bezpośredniego udziału własności państwowej w rynku. Narzędzia taryfowe - cła, opłaty wykonawcze, subwencje, podatki. Administracja wykonuje uprawnienia właścicielskie państwa w odniesieniu do majątku publicznego. F. polityczna
Administracja nie jest tylko aparatem wykonawczym decyzji politycznych ale i aparatem aktywnym, na którym spoczywa obowiązek inicjowania określonych decyzji politycznych. Ma wiele atutów: profesjonalizm, stabilizacja, zna realia, prawa, mechanizmy, doświadczenie. Administracja a państwo
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)