prywatyzacja pośrednia Prywatyzacja pośrednia polega na zbyciu akcji lub udziałów jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, która powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Akcje w imieniu Skarbu Państwa zbywa Minister SP. Prywatyzacja pośrednia jest 2-etapowa:
I etap obejmuje komercjalizację przedsiębiorstwa państwowego, w wyniku której dochodzi do przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w 1-osobową spółkę Skarbu Państwa (akcyjną lub z.o.o.). Zmienia się tylko i wyłącznie forma organizacyjno-prawna przedsiębiorstwa- z formy publicznoprawnej na w prywatnoprawną spółki akcyjnej lub z.o.o. Spółka ta działa w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Wszystkie udziały lub akcje znajdują się w posiadaniu Skarbu Państwa. II etap to prywatyzacja właściwa, która polega na zbywaniu akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji. Akcje lub udziały są sprzedawane inwestorom za pomocą następujących metod (najważniejszych):
-oferty ogłoszonej publicznie
-przetargu publicznego
-rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia
-przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie art.72-74 lub art.91 ust.6 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tego nie trzeba umieć tylko wiedzieć, ze jest).
Rada Ministrów może wyrazić zgodę na inny tryb zbywania akcji lub udziałów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)