To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Definicja, pojęcia podstawowe i rozwój logistyki w przemyśle i dystrybucji.
Pojęcie logistyki w ujęciu sfery gospodarczej (definicja, podział funkcjonalny, istota i cel, problemy logistyki)
Logistyka to kształtowanie optymalnych strumieni materiałów i związanych z nimi strumieni informacji w celu zaspokojenia potrzeb w rozpatrywanym obszarze, przy racjonalnych kosztach. Logistyka - wywodzi się ze sfery wojskowej (teoria i praktyka gospodarki wojskowej)
Istota logistyki jest przepływ strumieni informacji oraz przepływ dóbr materialnych i usług.
Celem logistyki jest integracja przepływów fizycznych oraz integracja strumieni informacyjnych.
Misją logistyki jest pojmowanie zasad rządzących procesami fizycznymi przepływu. Logistyka powinna organizować, planować, stymulować oraz nadzorować fizycznie przepływ dóbr materialnych i usług w taki sposób by uzyskać optymalny wynik tego działania. Problemy logistyczne: CO?-KOMU?- GDZIE?-KIEDY?- ILE?-JAK? ( i takie mega zapętlenie)
Pojęcie Logistyki:
Aspekt funkcjonalny (zarządzanie - planowanie, organizowanie, kontrolowanie)
Aspekt przedmiotowy (przepływ materiałów, towarów i informacji)
Aspekt oceny (efektywność rynkowej obsługi klienta)
Naukowa dyscyplina ekonomiczna
Nadzorowanie praktyczne działami (ee nie mogę rozczytac;P)
Ewolucja transportu wewnętrznego- omówić (tabela)
Ewolucja transportu wewnętrznego polega na przechodzeniu od czynności transportowej (orientowanej na obiekt), jaka ma miejsce w niezależnych ogniwach łańcucha transportowego, do procesu transportowego (orientowanego na funkcję), jaki ma miejsce w skoordynowanych ogniwach łańcucha transportowego, a w którym zakres fachowym obejmuje technikę transportu, i dalej do systemu transportowego (orientowanego na powiązania w zintegrowanym łańcuchu produkcyjno-dystrybucyjnym), w którym zakres fachowy rozciąga się na dziedzinę transportu, z technologią jako czynnikiem dominującym.
(innymi słowy nie rozumiem:P nio w 50% ale mamy czas;P eee nio i to chyba najdłuższe zdanie jakie widziałam w życiu:P)
Rezultatem ewolucji transportu jest miedzy innymi łańcuch transportowo-magazynowy.
Dzięki tej ewolucji pojawiła się zupełnie nowa generacja urządzeń i maszyn dla transportu wewnętrznego, co w połączeniu z automatycznymi systemami sterowania i elektronicznym przetworzeniem danych pozwala przechodzić od prostego układu transportowego „człowiek-maszyna” do zautomatyzowanych systemów transportu wewnętrznego, które człowiek tylko nadzoruje i konserwuje. Rozpatrywanie transportu wewnętrznego w ujęciu systemowym pozwala często rozwiązać taniej i lepiej również proste układy transportowe. Metody i techniki analizy systemowej zmuszają do racjonalnego podejścia w rozwiązywaniu codziennych problemów transportu wewnętrznego. Prowadzą one od indywidualnego środka transportowego do systemu transportowego, dzięki uzupełnieniu przepływu materiałów o przepływ informacji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)