Definicja nauki administracji i przedmiot jej badań - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicja nauki administracji i przedmiot jej badań - wykład - strona 1

Fragment notatki:

1. Definicja nauki administracji i przedmiot jej badań.
Naukę administracji można określić jako naukę społeczną, opierającą się na metodach empirycznych, której przedmiotem jest wiedza o istniejącej w danym ustroju administracji publicznej. Jest to wiedza z pogranicza nauk praktycznych i teoretycznych. Przedmiot badań:
• problemy wpływu ustroju państwa na kształt administracji
• sprawy środowiska, w którym dział administracja, wzajemnego uwarunkowania tych czynników, tj. czynników administracji i środowiska, w którym ona funkcjonuje: politycznego, społecznego i ekonomicznego
• istotną grupę stanowią sprawy struktur administracji wzajemnego powiązania aparatu administracyjnego
• łączy się z tym problem kadr w administracji (sprawy doboru, przygotowania, dokształcania, rozmieszczania w aparacie publicznym, oceniania kadr)
• sprawy funkcjonowania administracji; szczególną uwagę poświęca się czynnikom taki jak kultura administrowania, planowanie działalności - czyli aspekty pozaprawne, również pozaprawne problemy kontroli
• włącza się też problem stosowania rozwiązań technicznych administracji (wyposażenie biura) Nauka administracji jest jedną z nauk społecznych, gdyż przedmiotem jej zainteresowań są określone przejawy kultury ludzkiej. Jest to nauka stosująca metody empiryczne tzn., że jej twierdzenia są prawdziwe, gdy znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Tą rzeczywistością - przedmiotem badań nauki administracji - jest administracja państwowa w określonych ramach czasowych, uwarunkowana w określonym ustroju społecznym i ekonomicznym.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz