To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 5
Temat: Decyzje przedsiębiorstwa działającego w realiach różnych ? rynkowych
Równowaga na rynku wolnokonkurencyjnym
W warunkach konkurencji doskonałej podaż pochodzi z wielkiej liczby przedsiębiorstw. Żadne z nich nie jest w stanie samodzielnie wpłynąć na poziom cen, cena zależy od rynkowych sił podaży i popytu.
Najważniejszą cechą przedsiębiorstwa wolnokonkurencyjnego jest ta, że jest ono biorcą ceny (ceno biorcą). Aby tak było, muszą zostać spełnione dwa niezbędne warunki
Rynek wolnokonkurencyjny składa się z wielkiej liczby sprzedawców (nabywców) z których każdy jest mały w porównaniu z wielkością całego rynku
Produkty poszczególnych przedsiębiorstw są doskonałymi substytutami innymi słowy, nabywcy nie są w stanie odróżnić produktów jednego przedsiębiorstwa od produktów innego
Zwykle jest to możliwe wtedy, kiedy wszystkie przedsiębiorstwa wytwarzają standaryzowany, jednorodny, nie różnicowany produkt, a nabywcy są doskonale poinformowani o kosztach, cenie, jakości konkurencyjnych dóbr
Spełnienie tych dwóch warunków sprawia, że krzywa popytu na produkty przedsiębiorstwa jest doskonale elastyczna, tzn. przebiega poziomo, niczym ciągła linia ceny (w części (a)).
Na wykresie poruszamy się ? po linii poziomej ceny na np. 8 dol. Jeżeli podnosi ono cenę powyżej 8 dol. to sprzedaż spada do zera, konsumenci nie będą wówczas rozpatrywali dobra od konsumentów po cenie rynkowej.
Krzywa krótkookresowych kosztów przeciętnych przypomina literę U, a krzywa krótkookresowych kosztów krańcowych ma nachylenie dodatnie
Przedsiębiorstwo max zysk zwiększając produkcję aż do osiągnięcia takiej… Punkt przecięcia P=MC odpowiada optymalnej wielkości produkcji przedsiębiorstwa. Przy cenie rynkowej równej 8 dol. optymalna wielkość produkcji wynosi 6 tys. szt.
Jeżeli cena wzrasta powyżej 8 dol. przedsiębiorstwo może zmniejszyć produkcję i zysk. Obniżenie ceny pociąga za sobą spadek optymalnej wielkości produkcji przedsiębiorstwa.
W części b) pokazano stan równowagi długookresowej przedsiębiorstwa. Ma ono do czynienia z ceną rynkową równą 6 dol. i max zysk wynoszący 5 tys. w danym czasie. Przy takiej wielkości produkcji koszt krańcowy jest równy cenie rynkowej.
P=MR=LMC=min[LAC]
Czysty monopol
To rynek na którym w roli sprzedawcy występuje tylko jedno przedsiębiorstwo. Przypadek czystego monopolu jest interesujący nie tylko sam w sobie, lecz również jako punkt odniesienia podczas analizy sytuacji zbliżonej do monopolu gdy kilka przedsiębiorstw kontroluje cały rynek.
Analiza monopolu obejmuje:
(…)
… nadzwyczajny (a)
W części a) pokazano krótkookresową równowagę przeciętnego przedsiębiorstwa działającego na rynku konkurencji monopolistycznej.
Zróżnicowanie produktu sprawia, że przedsiębiorstwo ma do czynienia z lekko opadającą krzywą popytu, przy takiej linii popytu przedsiębiorstwo maksymalizuje zysk w zwykły sposób, tj. zrównując utarg krańcowy z kosztem krańcowym.
Równowaga długookresowa…
… wejścia.
3. Monopol naturalny pojawia się, gdy przeciętne koszty produkcji zmniejszają się dla wszystkich możliwych wielkości podaży
Zjawisko monopolu naturalnego jest przyczyną oczywistych trudności działania mechanizmu konkurencji.
Po pierwsze występowanie na rynku zmonopolizowanym wielu rywalizujących ze sobą przedsiębiorstw oznacza wysokie koszty i nieefektywność.
Po drugie nawet jeśli rynek ten mógłby w zasadzie pomieścić więcej niż jedno przedsiębiorstwo, nieuchronnym wynikiem okazałoby się w końcu powstanie monopolisty kontrolującego cały rynek.
Każde bowiem przedsiębiorstwo które zwiększa produkcję jest w stanie osiągnąć niższe koszty jednostkowe, a zatem także zaproponować niższą cenę i wyprzeć konkurentów z rynku.
Konkurencja monopolistyczna
W przypadku wolnej konkurencji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)