Decyzje kapitałowe w ochronie zdrowia- wykład 4

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzje kapitałowe w ochronie zdrowia- wykład 4 - strona 1

Fragment notatki:

Decyzje kapitałowe w ochronie zdrowia
Prof. dr hab. Gabriela Łukasik Wykład 4
Amortyzacja jest kategorią ekonomii uwzględniającą obiektywny proces przenoszenia wartości zużywających się środków trwałych na wytworzone za ich pomocą produkty. Pełni w przedsiębiorstwie 3 podstawowe funkcje:
Ewidencyjna- amortyzacja pozwala rejestrować zużycie środków trwałych, wiąże się z wprowadzeniem pojęcia wartości netto, zużycie rozłożone w czasie 1 rok( Wartość początkowa - amortyzacja)
Kosztowa- staje się elementem kosztów(stałych), przez co zmniejsza wynik finansowy ( uwzględnienie tej pozycji w kalkulacji ceny)
Finansowa (odtworzeniowa) - jest kosztem a nie jest wydatkiem; funkcja ta stanowi instrument gromadzenia środków pieniężnych w przedsiębiorstwie na odtworzenie środków trwałych.
Samofinansowanie prospektywne- gdy środek trwały został zakupiony ze środków obcych to amortyzacja przeznaczona jest na spłatę kredytu.
Amortyzacja środka trwałego wymaga przyjęcia określonej metody amortyzacji.
Podstawową metodą amortyzacji jest metoda liniowa. Wysokość amortyzacji w tej metodzie zależy od 2 czynników:
Stopy amortyzacji (wynika od przyjętego okresu amortyzowania środka trwałego)
Przyjętego okresu amortyzacji
Zużycie fizyczne - faktyczny czas ( możliwość) użytkowania danego środka trwałego Zużycie ekonomiczne- uwzględnia postęp technologiczny
Druga metoda to amortyzacja przyspieszona - degresywno-liniowa( dla mobilnych środków trwałych z wyjątkiem samochodów osobowych). Ogólne zasady:
Dla amortyzowania środka trwałego przyjmuje się dodatkowe współczynniki ( do 2, w szczególnych przypadkach do 3), zwiększają podstawową stopę amortyzacji.
W pierwszym roku amortyzacji podstawą odpisu jest wartość początkowa środku trwałego, w następnych latach podstawą jest wartość netto. Amortyzacje przyspieszoną stosuje się do momentu( do roku), w którym następuje zrównanie odpisu amortyzacji metodą przyspieszoną z amortyzacją ustaloną metodą liniową. Od tego roku stosuje się metodę liniową. Zalety metody przyspieszonej:
Skrócenie okresu amortyzacji, czyli większe możliwości dostosowania okresu amortyzacji do ekonomicznego zużycia środka trwałego.
Uzyskanie korzyści podatkowych ( tzw. amortyzacyjna tarcza podatkowa) poprzez zaliczenie amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów w formule podatkowej. Zgodnie z ustaleniami prawa podatkowego ( w dopuszczalnych granicach)
Wzrost realnej wartości amortyzacji w całym okresie amortyzowania środka trwałego poprzez możliwość lokowania środków pieniężnych z tego tytułu na r. finansowym. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz