Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego-wykład  - strona 1 Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego-wykład  - strona 2 Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego-wykład  - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 5. 17.03.11. Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - wniosek - pozwolenie na budowę
- jeśli nie obowiązuje plan miejscowy - decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu: decyzja lokalizacyjna lub decyzja o warunkach zabudowy. Decyduje o tym rodzaj inwestycji. Jeśli to decyzja celu publicznego - decyzja lokalizacyjna. - wniosek i uzyskanie pozwolenia na budowę - można wykonywać roboty budowlane (może nastąpić po zawiadomieniu organu właściwego co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem i wtedy dopiero można przystąpić do ich) -- oddanie do użytku może (mieć dwie różne formy: uzyskanie pozwolenia na użytkowanie (w formie decyzji) albo zawiadomienie o zakończeniu robót).
Kwestie lokowania inwestycji celu publicznego reguluje art. 50 UPZP. Natomiast problematyką wydawania decyzji o warunkach zabudowy reguluje art. 59 UPZP. Art. 50. 1. Inwestycja celu publicznego jest lokalizowana na podstawie planu miejscowego, a w przypadku jego braku - w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Warunek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 4, stosuje się odpowiednio. 2. Nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego roboty budowlane: 1) polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, albo 2) niewymagające pozwolenia na budowę. 4. Sporządzenie projektu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego powierza się osobie wpisanej na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów. Art. 59. 1. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio. 2. Przepis ust. 1 stosuje się również do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku. 3. W przypadku zmiany zagospodarowania terenu, o której mowa w ust. 2, bez uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości:

(…)

… 5 UPZP stanowi że przez inwestycję celu publicznego należy rozumieć poprzez działania o znaczeniu lokalnym, czyli gminnym i ponad lokalnym, czyli powiatowym, wojewódzkim i krajowym stanowiące realizacje celu, o którym mowa w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pod pojęciem inwestycji kryją się wszelkie działania obejmujące swym zasięgiem potrzeby gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe stanowiące realizację celu wymielonych w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Będą to zamierzenia bezpośrednio prowadzące do urzeczywistnienia tak określonego celu. Zaangażowanie środków publicznych nie jest tu rozstrzygające.
Inwestycja celu publicznego może być tylko takie zamierzenie, które jest technicznie konieczne do realizacji celu publicznego, nie zaś takie, które ma tylko temu celowi…
… 5 UPZP stanowi że przez inwestycję celu publicznego należy rozumieć poprzez działania o znaczeniu lokalnym, czyli gminnym i ponad lokalnym, czyli powiatowym, wojewódzkim i krajowym stanowiące realizacje celu, o którym mowa w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pod pojęciem inwestycji kryją się wszelkie działania obejmujące swym zasięgiem potrzeby gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz