Debord Boudrillard Gauss

Nasza ocena:

5
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Debord Boudrillard Gauss - strona 1 Debord Boudrillard Gauss - strona 2

Fragment notatki:


SOCJOLOGIA KULTURY WYKŁAD 10
WYKŁAD 11 (29.05.2012)
Diagnozy krytyczne „wideokracji”: społeczeństwo spektaklu - autorem sformułowania jest Guy Debord . Guy Debord należał do Międzynarodówki Sytuacjonistycznej . Głównym postulatem sytuacjonizmu było zniszczenie sztuki, która jest przedmiotem biernej kontemplacji; życie i sytuacje, które rodzi, powinny być przedmiotem sztuki, przykładem takiej sytuacji był u nich „ dryf ” - bez wcześniejszego planu przemieszczali się między miejscami o różnej atmosferze. Była to kalka figury Flaneur - przemieszczanie się bez celu, wyjście do tłumu służące dopełnieniu się. Szczególną cechą sytuacjonizmu był fakt, że byli oni jednocześnie formacją artystyczną, intelektualistyczną i polityczną. Szczególnie mocno zaangażowali się w wydarzenia maja 68' (hasło „Nigdy nie pracujcie!” )
W 1967 r. ukazuje się książka Deborda pt. „Społeczeństwo spektaklu”. Autor uważa, że żyjemy w takiej fazie rozwoju społeczeństwa, w której obraz stał się inkarnacją władzy, wszystko jest wyreżyserowane, sztuczne i potrzebuje biernych widzów (oglądanie TV jest bierne). Społeczeństwo spektaklu to zarówno warstwa fałszywa, która jest pokazywana, jak i warstwa, która to kupuje
precesja symulakrów - autorem pojęcia jest Jean Baudrillard . Symulakrum pochodzi od symulacji/symulować, a zatem jest efektem symulacji, czymś, co jest nieprawdziwe. Precesja - coś, co prowadzi, idzie przed. Symulacja wyprzedza rzeczywistość , kreuje ją, w dzisiejszych czasach jest tak rozbudowana, że nie wiadomo, co jest „pod spodem”.
Dlaczego TV jest „głupia”? Można to świetnie zobrazować na przykładzie krzywej Gaussa Jest to rozkład cech normalnych, który zaprogramowała natura. Najwięcej ludzi mających normalne cechy jest pośrodku. Im bardziej oddalamy się od średniej, tym jest mniej przypadków (wzrost, rozmiar buta, inteligencja itp.
Na tym właśnie polegają media masowe - coś, co masowe, musi być przeciętne, TV nie może być zbyt głupia, bo osoba inteligentna zrozumie to, co głupie, ale to nie działa w drugą stronę. W praktyce media mają tendencję do wychylania się w lewą, „głupszą” stronę. Zjawisko to nazywane jest pikowaniem. Konkurencyjna teoria przywództwa (demokracji) - autor: Joseph Schumpeter
Głosowanie to wcale nie wybieranie przedstawicieli rządzących krajem. Kandydaci pokazują się nam przed wyborami, a my wyrażamy przyzwolenie, a nie wolę, by kandydat sprawował władzę (różnica między: Chcę a Zgadzam się na to).
Tak naprawdę kraje, które nazywane są demokratycznymi, gdyż nie rządzą nimi wszyscy obywatele. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz