Zainteresowanie Huma dotyczyło sposobu myślenia. Hume stwierdził, że poznanie właściwości ludzkiego rozumu przyczyniłoby się do rozwoju nauki, byłoby również metodą na likwidację błędów pełnionych przez ludzi. Dawid Hume w swojej filozofii interesuje się przedstawieniem rzeczy w ludzkim umyśle. Ponadto w dokumencie szerzej opisane zostało stanowisko Hume'a dotyczące percepcji. Wyróżnia on 2 jej rodzaje: impresje oraz idee i myśli które są odbiciami impresji. Oprócz tego w tekście opisano przedmioty rozumu i badania ludzkiego, a także czynności umysłowe określone przez Hume'a.
Omów doktrynę filozoficzną jednego z wybranych przez Panią/a filozofów.
W 1748 r. angielski empirysta Dawid Hume napisał dzieło pt. „ Badania dotyczące rozumu ludzkiego”. Utwór ten oparty jest na jego rozmyślaniach i wnioskach dotyczących właściwości i funkcji ludzkiego umysłu. Zainteresowanie Huma dotyczyło sposobu myślenia. Hume stwierdził, że poznanie właściwości ludzkiego rozumu przyczyniłoby się do rozwoju nauki. Byłoby bowiem metodą na likwidację błędów pełnionych przez ludzi. Hume ustanawia nową naukę, zajmującą się badaniem różnych czynności umysłu. Pragnie on ułożyć je według pewnych schematów, poznać procesy zachodzące podczas myślenia. Usiłuje również odciągnąć ludzi od pewnych stereotypów, wykazać im wagę odkrywania przestrzeni własnego umysłu. Uważa, że rzeczą bardzo ważną jest wydobywanie się z ciemnoty i znajomości nauki o umyśle. Nie twierdzi, że wszystkie jego wnioski są całkowicie poprawne, uważa jednak, że olbrzymią satysfakcję daje rozwijanie wiedzy.
Dawid Hume w swojej filozofii interesuje się przedstawieniem rzeczy w ludzkim umyśle. Za czołowy problem uważa zrozumienie mechanizmów, za pomocą których człowiek łączy idee i zdarzenia w jedną całość. Odkrywa, że ludzie nie są w stanie stworzyć jakiejkolwiek nowej idei, która nie byłaby poprzedzona doświadczeniem. Rozumie, że człowiek nie może ciągle powtarzać pewnych doświadczeń, poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego i na jakiej podstawie człowiek łączy pewne fakty i idee? Według Huma czynnikiem spajającym ludzkie doświadczenia jest przyzwyczajenie, które jest niezależne od woli człowieka, a zatem nie podlegające jego wpływom.
Dawid Hume, z uwagi na różne czynności umysłu, wyróżnił dwa rodzaje percepcji. Pierwsze z nich to impresje, czyli wrażenia powstające podczas wszelkiego rodzaju postrzegania lub pragnienia. Drugie, idee i myśli są odbiciami impresji. Człowiek tworzy idee kiedy zastanawia się czy też przypomina sobie daną impresję. W ten sposób jest w stanie wyobrazić sobie pojęcia tak abstrakcyjne, jak np. cnotliwy koń. Umysł ludzki łączy bowiem dwa znane sobie pojęcia: cnoty i konia. Dlatego też, według Huma każdą, nawet najbardziej skomplikowaną myśl ludzką można rozłożyć na pewną ilość prostych idei, które mogą ewentualnie ulegać zmniejszeniu lub zwiększeniu. Hume twierdzi więc, że człowiek jest w stanie wyobrazić sobie wszystko to co nie zawiera w sobie absolutnej sprzeczności. Przytacza tu przykład człowieka, który z powodu braku któregoś z zmysłów nie posiada w umyśle wrażeń i idei z tego zmysłu wypływających.
Wszystkie przedmioty rozumu i badania ludzkiego dzieli Hume na dwa rodzaje, tj. na stosunki pomiędzy ideami i na fakty. Do stosunków pomiędzy ideami zalicza całą matematykę. Prawa nią rządzące wypływają wyłącznie z działania rozumu, dlatego drogą doświadczalną nie można wywieść ich sprzeczności. Fakty stanowią odmienną grupę. Każdy fakt posiada swoją możliwość przeciwst
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)