Porusza kwestie takie jak: wady oświadczenia woli, warunek, przedstawicielstwo, wygaśnięcie pełnomocnictwa, pełnomocnik, przedstawienie roszczeń, przedsiębiorca, odpowiedzialność z exdeliktu i kontraktu, zasada słuszności, szkoda kontraktowa, niedozwolone klauzule umowne, umowa sprzedaży, rękojma. Dodatkowo można znaleźć takie informacje jak: uprawnienia kupującego, wady prawne, spadek, tryby spadkobrania, rodzaje testamentów, wydziedziczenie, uznanie niegodnym dziedziczenia, przedsiębiorczość.
Czynności prawne:
Przysparzające:
a) Odpłatne
b) Pod tytułem darnym (np. umowa darowizny, świadczenie jednej strony nie spotka się z wzajemnym świadczeniem drugiej strony)
Przysporzenie odrywa się od swojej causa przykładem jest weksel. (Po spłaceniu nie otrzymuje się weksla, a on zostaje sprzedany, to musi zapłacić drugi raz. Można dochodzić zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia.
Gwarancja bankowa - do określonej sumy bank płaci zobowiązanie nie pytając się, z jakiego tytułu, za co.
Sposób zawarcia umowy:
a) Przez rokowania - następuje, gdy strony dojdą do porozumienia, co do wszystkich postanowień, które były powodem rokowań.
b) Przez przyjęcie oferty - oferent przyjmuje ofertę i kieruje do oblata swoje oświadczenie woli, w którym oznacza esencjalia negocjacji (najważniejsze warunki dla zaistnienia umowy) i w pewnym okresie jest nią związany. Jeżeli zostaje przyjęta, umowa zostaje zawarta.'
c) Przez przetarg
Wady oświadczeń woli:
a) Pozorność - zachodzi, gdy strony dokonują czynności prawnej dal pozoru, nie odpowiada to prawdziwemu stanowi rzeczy, wywołujemy wrażenia dokonania czynności prawnej, chociaż ona nie nastąpiła, albo chcemy ukryć inną czynność prawną. Czynność dokonana dla pozoru jest nieważna. Każdy może powołać się na tę nieważność, jeśli wykaże wadę pozorności.
b) Błąd - nie zamierzone działanie drugiej strony.
· Co do treści czynności prawnej - dotyczy jej składników, cokolwiek ustali się w umowie i działa się w błędzie. Czynność zawarta jest pod wpływem błędu.
· Motywacja strony - okoliczność ukryta, której nie da się przewidzieć.
c) Podstęp - zwalnia od obowiązku powołania się tylko na błąd istotny, musi być wywołany umyślnym działaniem drugiej strony. Stopień nasilenia złej woli jest większy.
d) Groźba - wywołanie w psychice osoby składającej oświadczenie woli uczucia strachu, aby uzyskać oświadczenie woli. Musi być rzeczywista, realna, prawdziwa. Można wywołać przy danych okolicznościach uczucie obawy, uzasadniony stan obawy.
Bezskuteczność zawieszona - od oświadczenia woli można się uchylić w terminie 1 roku od wykrycia błędu przy groźbie w terminie 1 roku od momentu ustania stanu obawy.
e) Wyzysk - zakłada wykorzystanie przymusowego położenia, niedołęstwa, niedoświadczenia jednej ze stron aktu prawnego. Dokonywanie przez osobę, która nie może odmówić spełnienia danej czynności (katastrofa statku - sprzedaż kamizelek ratunkowych). Sytuacja przymusowa - strona czynności prawnej zmusza drugą do dokonania niekorzystnej
(…)
… przez sprawcę, albo, gdy powództwo zostało wytoczone przez pokrzywdzonego za życia sprawcy.
Otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Sąd ogłasza i otwiera testament
TRYBY SPADKOBRANIA (albo jestem taka tępa, albo ktoś tu pił i to raczej nie jestem ja - nic nie kumam!)
Może nastąpić w dwóch trybach:
a) dziedziczenie ustawowe - rozróżnia się kolejność przystępowania do spadku:
1) małżonek…
…, która nie jest inna niż handlowa i nie jest cywilna Forma pisemna dla celów dowodowych powstaje z momentem wpisania spółki do Krajowego Rejestru SądowniczegoTryb:a) fakultatywny - zawarcie umowy;b) obligatoryjny -przymusowy 22 art. Ustawy z dnia 20.IX.2000 kodeks spółek handlowych Dz. Ustaw nr 94 poz. 1037 Ułomna osoba prawna - dany twór wyposażony we wszystkie cechy osoby prawnej, nie posiadając przymiotu osobowości prawnej…
… zmarłego, które z chwilą śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób uprawnionych
Przedmiot spadku:
- aktywa - nabyte za życia spadkodawcy prawa majątkowe i własnościowe (akcje, obligacje, oszczędności i wierzytelności oraz biżuteria)
- pasywa - długi spadkowe (zwrot pożyczki, wykup weksli) i obowiązki majątkowe po śmierci (koszty pogrzebu, wypłata zachowka)
Prawa autorskie dzieli się na:
a) majątkowe…
… uzasadniających taką formę rozporządzenia na wypadek śmierci i traci on moc z upływem 6 miesięcy od upływu tych okoliczności, chyba, że testator (spadkodawca) zmarł.
ZACHOWEK - jest to swiadczenie pieniężne przysługujące małżonkowi lub zstępnym spadkodawcy oraz rodzicom, którzy byli by powołani do spadku w drodze ustawy, a nie zostali powołani w testamencie i nie zostali wydziedziczeni. Wysokość zachowku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)