To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
CZYNNIKI POWODUJĄCE NISZCZENIE DREWNA
Drewno jest zbudowane, w uproszczeniu, z białej i włóknistej celulozy (ok. 50%), brunatnej, bezpostaciowej ligniny (ok. 30%) oraz hemicelulozy (ok. 20%) i innych substancji w niewielkich ilościach. Drewno jest kompozytem, którego budowę można przyrównać do żelbetu lub kompozytu polimerowego. Funkcję zbrojenia w drewnie łańcuchy celulozowe, nadające drewnu wytrzymałość na rożnie, a wypełnieniem jest bezpostaciowa lignina, nadająca wytrzymałość na ściskanie. Aby drewno mogło spełniać swoje funkcje konstrukcyjne i wytrzymałościowe, musi zachować oba te istotne składniki swej budowy we właściwej, charakterystycznej dla danego gatunku proporcji.
Wyróżnia się następujące czynniki powodujące degradację drewna:
• chemiczne,
• fizyczne,
• biologiczne.
Czynniki chemiczne nie mają praktycznie większego znaczenia. Drewno jest stosunkowo odpornym materiałem na działanie związków chemicznych w warunkach naturalnych i nie pociąga to za sobą specjalnych zabiegów ochronnych. W zasadzie tylko długotrwałe działanie silnych kwasów i zasad prowadzi do całkowitej destrukcji drewna, a to w praktyce nie dotyczy mostów.
Jedyna sytuacja, w której czynniki chemiczne wpływają na trwałość konstrukcji drewnianej, występuje w mechanicznych połączeniach elementów drewnianych i udziałem łączników metalowych. Drewno o wilgotności powyżej 10% (w mostach standardowa wilgotność wynosi 15%) i o odczynie znacznie odbiegającym od obojętnego, powoduje korozję metali, a to z kolei autodestrukcję drewna.
(…)
…
CZYNNIKI POWODUJĄCE NISZCZENIE DREWNA
Drewno jest zbudowane, w uproszczeniu, z białej i włóknistej celulozy (ok. 50%), brunatnej, bezpostaciowej ligniny (ok. 30%) oraz hemicelulozy (ok. 20%) i innych substancji w niewielkich ilościach. Drewno jest kompozytem, którego budowę można przyrównać do żelbetu lub kompozytu polimerowego. Funkcję zbrojenia w drewnie łańcuchy celulozowe, nadające drewnu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)