Zniszczenia drewna przez grzyby, pleśnie i owady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 2289
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zniszczenia drewna przez grzyby, pleśnie i owady - strona 1 Zniszczenia drewna przez grzyby, pleśnie i owady - strona 2 Zniszczenia drewna przez grzyby, pleśnie i owady - strona 3

Fragment notatki:

Zniszczenia drewna przez grzyby, pleśnie i owady
Gnicie najczęściej występują w miejscach, gdzie stykają się powierzchnie elemen­tów drewnianych, we wrębach, przez które wilgoć może przenikać w głąb kon­strukcji oraz wokół gwoździ, klamer i otworów, przez które przeprowadzone są śruby stężające. Gniciu i butwieniu sprzyja brak przepływu powietrza i długotrwałe zawilgocenie.
Gdy belki drewniane są oparte na gruncie lub, jeżeli stykają się z nim końcami, wtedy końce belek często gniją.
Elementem, który łatwo gnije są okrąglaki pokryte korą. Dlatego, jeżeli jest to możliwe, należy korę usunąć.
Jeżeli stwierdza się, że drewno gnije lub jest zaatakowane przez owady, trzeba określić, jaka objętość drewna została tym objęta.
Niszczenie drewna następuje wskutek procesów fizycznych i chemicznych wy­wołanych przez środowisko, w którym jest obiekt mostowy, przez rozwijające się w drewnie grzyby, bakterie gnilne, larwy i owady oraz wskutek uszkodzeń mecha­nicznych.
Objawami gnicia są wilgotne plamy na powierzchni drewna oraz miękkie miej­sca, podzielone spękaniami na małe bloki. W pewnym stadium rozwoju grzybów pojawiają się na powierzchni drewna wykwity i naroślą mające rozmaite formy, zależne od odmiany grzybów, np. błony, poduszki, kapelusze na nóżkach itp.
Rozróżnia się:
gnicie korozyjne (destrukcyjne), powodowane przez grzyby, które wymagają wilgoci i tlenu; niszczą celulozę i ligninę, struktura drewna staje się gąbczasta, o małej wytrzymałości, - suche murszenie. powodowane przez grzyby niszczące bardziej celulozę niż li­gninę; powodują polimeryzację celulozy, co sprawia, że drewno staje się kruche, • gnicie miękkie, spowodowane przez grzyby, które działają na celulozę i wielo-cukry; niektóre z tych grzybów mogą występować poniżej zwierciadła wody.
W rzeczywistości występuje kombinacja tych trzech rodzajów gnicia.
Bakterie niszczą węglowodany celulozy, ale na ogół nie uszkadzają lignin} Wytwarzają energię cieplną i min. dlatego występując wspólnie z grzybami przy­spieszają proces gnicia.
W wyniku nadmiernej wilgotności elementów drewnianych następuje nieunik­niony rozwój szkodników biologicznych. Oprócz zmniejszonej trwałości i obniże­nia parametrów wytrzymałościowych, nadmierne zawilgocenie wpływa na pogor­szenie warunków eksploatacyjnych obiektu. W obiektach o zagrzybionej konstrukcji występuje zwiększona zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, a wydzielane przez grzyby kwasy organiczne, lotne substancje toksyczne oraz zarodniki powodują sil ne skażenie powietrza. Procesom tym sprzyja skłonność drewna do zmiany para­metrów fizykomechanicznych w miarę upływu czasu. W efekcie zjawisk mechano-sorpcyjnych następują naturalne spękania skurczowe, osłabiające wytrzymałość przekroju, a także ułatwiające dostęp szkodników. W przypadku szkodników bio­logicznych występujących w zawilgoconym drewnie najlepszym i podstawowym sposobem ich zwalczania jest zlikwidowanie przyczyn zawilgocenia i wysuszenie drewna. Trudniejszą sprawą jest wyeliminowanie owadów mogących opanować drewno w stanie powietrzno-suchym.

(…)

… gnije również poniżej zwierciadła wody, ale bardzo nieznacznie. Bada­nia przeprowadzone w Szwecji wykazały, że wytrzymałość podwodnych części pali z drewna iglastego zmniejszyła się w ciągu 4 lat około 10% - wskutek działania bak­terii beztlenowców, a tylko w małym stopniu, w wyniku działania bakterii tlenowców.
Przyspieszenie gnicia występuje, gdy:
• drewno jest tylko częściowo nasycone wodą,
• drewno…
… i to wszystko, co ułatwia długotrwałe utrzymanie się wilgoci. Po zapoczątkowaniu procesu gnicia drewno w sąsiedztwie takiego miejsca jest stale nawilgocone. Woda, która się przy tym wy­dziela, stwarza dobre warunki wegetacji grzybów i dalszego niszczenia drewna.
Zdrowe drewno może zostać zarażone grzybami wskutek a nie
zarodników lub, gdy swka się z drewnem zagrzybionym.
Na rozwój grzybów hamująco działają: w drewnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz