Czasowe oddelegowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czasowe oddelegowanie - strona 1

Fragment notatki:

CZASOWE ODDELEGOWANIE (ART. 42 § 4 KP) Oddelegowanie jest jednostronną czynnością pracodawcy i jest ono niezależne od rodzaju wykonywanej pracy i pełnionej funkcji, może jednak dotyczyć także miejsca wykonywania pracy. Brak tutaj okresu ochronnego jak przy wypowiedzeniu, ale zdaje się że pracodawca winien działać w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jest ono dopuszczalne przy łącznym spełnieniu 4 warunków(art. 42 § 4 KP):
pracodawca musi mieć uzasadnione, a nie jakiekolwiek przyczyny
inna praca musi odpowiadać kwalifikacją pracownika(nie może to być praca nie wymagająca żadnych kwalifikacji, kiedy dany pracownik posiada je stosunkowo wysokie; może to być praca kwalifikacji nie przekraczająca lub też w części wykorzystująca posiadane przez pracownika)
okres oddelegowania nie może przekroczyć 3 m-cy w roku, przy czym nie musi być to okres łączny
powierzenie innej pracy nie może spowodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia pracownika
SN przyjmuje obecnie, iż pracownikowi nie przysługuje(z uwagi na krótki okres trwania oddelegowania) roszczenie o uznanie oddelegowania za sprzeczne z prawem i ustalenie obowiązku zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli po upływie trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym niż określone w umowie stanowisku to przysługuje mu odszkodowanie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz