Czas prawdziwy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czas prawdziwy - omówienie - strona 1 Czas prawdziwy - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Kazimierz Ajdukiewicz - „Czas prawdziwy”
Zegarem, według którego reguluje się wszystkie ziemskie zegary, jest obrót Ziemi w stosunku do firmamentu gwiazd stałych (równymi są dwa okresy czasu, w których promień Ziemi zakreśla w stosunku do firmamentu gwiazd stałych równe kąty).
Każdy, jednak, zegar, by można było o nim orzec, że jest zegarem dobrym, powinien być wcześniej poddany odpowiedniej kontroli, stanąć wobec kryterium „bycia zegarem dobrym”. Takim kryterium nie może być inny zegar, gdyż doprowadziłoby to do regressus ad infinitum. Nie może być nim, oczywiście, także tzw. „bezpośrednie poczucie” równości interwałów czasowych (jako bardzo nieprecyzyjne).
Zegar astronomiczny nie jest zegarem idącym jednostajnie i podlega pewnej kontroli - uznajemy go za dobry, gdy pomiary przeprowadzone przy jego użyciu nie prowadzą do sprzeczności z naczelnymi prawami fizyki. Takim zegarem może być wahadło umieszczone w jednorodnym polu grawitacyjnym (zgodnie z prawami fizyki, okres jego wahań pozostaje niezmienny).
Do kontroli zegara związanego z naczelnymi prawami fizyki nie jest potrzebny żaden inny zegar. Decyzja o przyjęciu danego prawa fizyki nie zależy, bowiem, tylko od danych doświadczenia, ale także od przyjęcia wielu założeń upraszczających (teza konwencjonalizmu). Pytanie: „jakie okresy czasu są naprawdę równe?” nie miało jeszcze ustalonego znaczenia, gdy poczęto uprawiać naukę. Odpowiedź na nie, dopóki go nie zaostrzono (a już wtedy wyprowadzano naczelne prawa fizyki), zależna była od woli człowieka.
Kazimierz Ajdukiewicz - „Czas”
Termin „czas” używany jest w czterech znaczeniach:
„chwili”, która jest cechą jakiegoś zdarzenia punktowego; chwilę można zdefiniować na podstawie pojęcia równoczesności jako cechę wspólną wszystkich i tylko zdarzeń sobie równoczesnych;
”okresu czasu” (interwału czasowego), który jest gęstym i ciągłym zbiorem chwil położonych między jakimiś dwoma chwilami;
„trwania”, które jest wspólną cechą wszystkich i tylko tych okresów czasu, które trwają równie długo, co dany okres;
„wszechobejmującego okresu czasu”, który jest zbiorem wszystkich chwil czasowych;
W historii nauki toczył się spór, czy można przyznać pojęciom stosunków czasowych charakter absolutny (przyjąć, że te stosunki są identyczne we wszystkich układach odniesienia), ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz