To tylko jedna z 21 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1. RUCH DRGAJĄCY
Ruchem drgającym nazywamy ruch ciala zachodzący wokół stałego położenia równowagi. Rozróżniamy ruchy drgające okresowe i nieokresowe - np. ruch wachadła zegara, tłoka w silniku samochodowym, młota pneumatycznego.
PRAWO HOOKE'a
Odkształcenia sprężyste:
Ciało stałe może podlegać działaniu różnych sił, doznając przy tym różnych odkształceń, np. pod wpływem sił rozciągających ciało wydłuża się, a pod wpływem takich sił jak skręcanie i uginanie, ulega złożonym deformacjom. W zależności od wielkości siły odkształcającej i rodzaju ciała, ciało może ulegać odkształceniom przejściowym lub stałym. Jeżeli po usunięciu siły odkształcającej ciało powraca do rozmiarów początkowych - odkształcenie nazywamy SPRĘŻYSTYM. Spostrzeżenia te zostały po raz pierwszy sformuowane przez Roberta HOOKE'a (1635-1703) następująco:
WIELKOŚĆ ODKSZTAŁCEŃ SPRĘŻYSTYCH JEST WPROST PROPORCJONALNA DO WIELKOŚCI SIŁ ODKSZTAŁCAJĄCYCH.
Przypuśćmy, że bieżemy prostopadłościenny element substancji, o długości 'l'. Jeżeli będziemy ciągnąć ten element za oba końce z siłą 'F', to odległość jego zwiększy się o wielkość 'dl'
Dla dużej liczby materiałów doświadczenia wykazują, że dla dostatecznie małych wydłużeń siła jest proporcjonalna do wydłużenia:
F~dl (związek ten zwany jest jako prawo HOOKE'a)
Wydłużenie pręta dl będzie także zależało od jego długości.
Aby otrzymać pewną liczbę, która jest bardziej charakterystyczna dla danego rodzaju substancji, w ogóle, a nie dla jakiegoś jej szczególnego kształtu, będziemy się zajmować stosunkiem dl/l - wydłużenia do długości początkowej. Ten stosunek jest proporcjonalny do siły, a nie zależy od „l”:
f~DL/L
Siła F będzie także zależeć od pola powierzchni przekroju elementu poprzecznego do kierunku jej działania. Aby otrzymać prawo, w którym współczynnik proporcjonalności nie zależy od rozmiarów ciała, zapiszemy prawo HOOKE'a dla elementu prostopadłościennego w postaci: F=YA dl/l
Siła `Y' jest wewnętrzną własnością samej tylko substancji, nazywa się ją `UNGA' (zwykle oznacza się go symbolem E)
SIŁĘ NA JEDNOSTKĘ POWIERZCHNI NAZYWA SIĘ NAPRĘŻENIEM, a wydłużenie na jednostkę długości - wydłużenie względne -nazywa się ODKSZTAŁCENIEM (względnym), dlatego równanie powyższe można zapisać następująco:
F/A = Y x dl/l
Ruchem drgającym nazywamy ruch ciała zachodzący wokół stałego położenia równowagi. Rozróżniamy ruchy drgające okresowe i nieokresowe. Ruch okresowy jest to taki ruch, w którym położenie lub stan ciała powtarza się w jednakowych odstępach czasu, zwanych okresem drgań. Np. ruch wahadła, tłoka.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)