16. Cywilizacja i czynniki ją kształtujące w teorii Feliksa Konecznego.
Teoria powstała w okresie międzywojennym. Koneczny uważał, że historią nie rządzą żadne prawa, żadne fatum. Człowiek sam odpowiada za to co dzieje się w historii. Historia powstaje przez ścieranie się grup cywilizacyjnych. Cywilizacja obejmuje wszystko: byt moralny i intelektualny, kształt rodzin i społeczeństwa, ustrój państwa, politykę, ekonomię, literaturę, naukę i sztukę. Cechy cywilizacji zależą od tzw. trójprawa, czyli prawa
• rodzinnego
• majątkowego
• spadkowego
Mają one ogromny wpływ na kształt cywilizacji. O istocie cywilizacji decyduje stosunek do podstawowych wartości zwanych z łac.( ? ):
1. zdrowie i dobrobyt (strefa materialna)
2. prawda i dobroć (strefa duchowa)
3. piękno (obecne w obu strefach)
Na podstawie stosunku do wyżej wymienionych wartości Koneczny rozróżnia 7 cywilizacji, z których każda ma różny stosunek do tych wartości. Są to cywilizacje: żydowska, bromińska (hinduska), arabska, chińska, bizantyjska, mongolska, łacińska.
Koneczny uważał, że cywilizacje walczą między sobą i każda dąży do ekspansji. Niemożliwa jest synteza między nimi, gdyż ich stosunek do pięciu podstawowych wartości jest różny, a nie można być cywilizowanym na kilka sposobów jednocześnie. Koneczny swą teorię oparł na wieloletnich badaniach.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)