Cykl życia produktu - Strategia marketingowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cykl życia produktu - Strategia marketingowa - strona 1

Fragment notatki:

Cykl życia produktu * Cykl życia produktu - przedstawia w postaci chronologicznej wzrost i stopniową utratę zdolności danego produktu do zaspakajania potrzeb konsumentów (wzrost i utratę wartości).
Klasyczny cykl życia produktu obejmuje fazy: wprowadzenie na rynek
wzrost sprzedaży
dojrzałość rynkowa (osiągnięcie pełnego rozwoju)
spadek
wycofanie produktu przestarzałego
*W fazie wprowadzenia na rynek występuje niewielka sprzedaż i prawie zerowy zysk. Produkt nie jest jeszcze dobrze znany na rynku, dlatego też sprzedaż rośnie powoli. Koszt wytworzenia jest wysoki, gdy brakuje konkurencji można jednak odzyskać poniesione koszty. Ważną rolę w tym etapie odgrywa promocja, która polega na informowaniu nabywców o walorach produktu, zachęcaniu do jego wypróbowania i wykreowaniu jego wizerunku. Strategia koncentruje się na zwiększeniu udziału w rynku oraz na badaniach i rozwoju.
*W fazie wzrostu sprzedaż, jak i zysk rośnie szybko co wynika z akceptacji produktu przez konsumentów. Występuje konieczność zwiększenia ilości produktu na rynku oraz miejsc jego sprzedaży. Na skutek coraz silniejszej konkurencji powstaje potrzeba ulepszenia produktu. Strategia marketingowa opiera się na zmianie ceny lub jakości oraz organizacji kanałów dystrybucji i systemów promocji.
*W fazie dojrzałości występuje spowolnienie sprzedaży, które jest związane z nasyceniem rynku oraz z pojawieniem się na nim wielu innych produktów, zaspakajających te same potrzeby. Przychód osiąga swój najwyższy poziom, a w końcowej części fazy dojrzałości zaczyna spadać. Celem marketingowym jest utrwalanie zaufania do marki. Stosowane są także specjalne akcje promocyjne, które mogą zdecydowanie ożywić popyt.
*W fazie schyłku, występuje wyraźny spadek sprzedaży oraz zmniejszający się przychód na skutek pojawienia się licznych substytutów, nasycenia rynku czy zmian mody. W tej fazie ogranicza się produkcję, dystrybucję i aktywizację sprzedaży. Stosuje się też sprzedaż posezonową ze znacznym obniżeniem cen.
*Cykl życia produktu obejmuje różne okresy - np. jeden sezon (odzież), kilka lat (samochody), itd.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz