CYKL KWASÓW TRIKARBOKSYLOWYCH - Cykl Krebsa
w cyklu tym pochodzący od pirogronianu octan zostaje utleniony do CO2 i H2O. Powstają cząsteczki NADH, cykl ten odbywa się w macierzy mitochondrialnej. Podstawowym substratem, podlegającym degradacji i utlenianiu jest rodnik acetylowy aktywnego octanu. Acetylowany koenzym A powstaje przede wszystkim podczas dekarboksylacji oksydacyjnej pirogronian, z rozpadu kwasów tłuszczowych i glicerolu, a także w wyniku katabolizmy niektórych aminokwasów. Aktywny octan zajmuje centralną pozycję w przemianie materii.
Uwolniony podczas dekarboksylacji CO2 jest produktem ubocznym, istotą cyklu Krebsa stanowią kolejne reakcje odwodorowania.
Energia chemiczna zawarta w końcowych produktach cyklu Krebsa (NADH i FADH2) zostaje uwolniona dopiero na poziomie łańcucha oddechowego.
Równanie utleniania i degradacji acetylo-CoA w cyklu Krebsa:
Podczas jednego obrotu cyklu Krebsa uwalnane są 2czasteczki węgla, a do spalenia glukozy potrzebne są dwa obroty cyklu Krebsa. Powstaje 8 atomów wodoru, które pochodzą z H2O, 3 cząsteczki NADH i 1FADH2. W wyniku fosforylacji substratowej powstaje 1 cząsteczka ATP.
Rola cyklu Krebsa:
Główny produkt CO2 w organizmie wykorzystywany do syntezy zasad azotowych syntezy mocznika i procesu karboksylacji
Dostarczenie komórkom zredukowanych koenzymów, w których zawarta energia wyzwalana jest w postaci ATP w łańcuchu oddechowym
Dostarczanie wielu metabolitów do biosyntezy związków np. ketokwasy są wykorzystywane do syntezy aminokwasów o budowie porfirytowej
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)